| nyoentox2002 a întrebat:

Salutare, cum se face un dus corect?
Eu momentan stau acasă la părinți, acasă la ei este o cada cu dus și eu fac fac dus, azi am cronometrat și au ieșit vreo 3-4 minute!
Dar faza e cum se spala corect? Trebuie sa curgă apa încontinuu sau mai opresc apa adică fac pauza ca chiar nu știu.
Eu acum fac asa tonguerima dată îmi ud tot corpul, apoi dau cu gel de dus, ma frec și după clatesc? Când într-un în dus și îmi dau cu apa pe tot corpul trebuie sa închid dusul ca să dau cu gel de dus sa ma frec cu buretele apoi îl pornesc iar, ma clatesc sau cum?
Vreau să menționez că pe corp mă spal aproape în fiecare zi, dar când nu o sa mai stau cu părinții o sa ma spal în fiecare zi adica în fiecare seară!
Pe cap mă spăl odată la 3 zile încontinuu adică nu contează ce zi pică dar tot odată la 3 zile ma spal!
Când ma spal pe cap mă spăl la lighean!
La un dus de 3-4-5 minute cam câți litri de apa consum?

27 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E prima data cand te speli pana la cei 19 ani ai tai?

| nyoentox2002 explică (pentru suntserios):

Nu, adică eu făceam baie in cada înainte

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu opresti apa ca innebunesti centrala. Lasi sa curga si in cel mai rau caz o sa si curga un pic degeaba. Eu fac dus cel putin 10 minute, daca nu chiar 15, si nu opresc apa. Ma tund periuta, ma spal pe cap zilnic, uneori doar il ud si nu folosesc sampon/gel, dar in majoritatea cazurilor bag putin. P.S. Din intrebarea ta sa inteleg ca parintii iti reproseaza daca faci dus zilnic? Geezus...

| Emma30555 a răspuns:

E corect dar cred ca ar fi mai simplu și cred ca și logic sa te speli pe cap în timpul dusului.

| nyoentox2002 explică (pentru Emma30555):

Consum mai multa apa cu dusul ca la mine dureaza, ca daca m-as spala cu dusul ar trebui mereu sa opresc apa si asa se strica centrala, ca dureaza pana ma spal pe cap cu 2 samponari, plus balsam, ba imi mai dau jos musteata, ba las inca 5 minute masca de fata! eu mai bine folosesc ligheanul, cu aceeasi apa pot face 3 activitati in acelasi timp!
Ma spal pe cap, apoi imi dau jos spuma de ras adica ma clatesc, apoi aplic masca iar clatesc si gata si apoi ma bag la dus, in ziua in care nu ma spal pe cap cu sampon, atunci da imi da si pe cap

| Emma30555 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Apa nu e chiar asa de scumpa, pierderile de regula tot noi le plătim și acolo se strânge mai mult, poți sa o dai sa curgă mai încet dacă nu o oprești deloc

| Yuoia a răspuns:

E corect cum il faci.
Dar sunt niste... amanunte.
Parintii tai au centrala de apartament sau apa vine de la centrala orasului? Daca e de apartament, in timp ce apa este oprita, apa se raceste si se consuma mai mult sa o reincalzeasca. Mai putin consumi daca o lasi sa curga continuu.
De ce te speli pe cap la lighean? E mai bine in timpul dusului. La 3-4-5 minute, o lingura de apa. Acum serios, nu se exagereaza cu economia asta? Indata prefaram sa facem paduchi, numai ca sa avem 1/2 mc de apa mai putin. Un dus oricum consuma mai putina apa decat daca umpli cada.

| nyoentox2002 explică (pentru Yuoia):

Părinții mei stau la casă, fac 15 minute pana în centru pe jos!
Gen au cadă cu dus și centrala!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faci cum vrei/cum iti place.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Damnnn 3-4 minute.
Ce minune!
Eu nici in 20 nu fac
Ca doar am părinții din Ardeal
Mereu întârzi unde mă duc
În duș toate operele muzicale le cânt
Săpunul mereu cade pe jos
Și nici părul după uscare nu-mi stă frumos.
happy
Dap, ce am zis in,, poezie" e adevarat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta se întâmplă când oamenii de la țară vin la oraș apoi vad și ei pentru prima oară un duș.

| nyoentox2002 explică (pentru anonim_4396):

Eu stau la oraș! numa ca stau la casă, eu de obicei făceam baie in cada dar am zis ia sa încerc sa fac dus

| Anuket a răspuns:

E bine. Dacă te simți curat după, atunci e perfect.

| Cksihja a răspuns:

Nu e nicio problemă să te dai cu apă apoi să oprești apa ca să te dai cu gel apoi să te clătești. Acum cu încălzirea asta globală este important să economisim. Oricum pe viitor acest obicei îți va prinde bine când în România va fi un deșert.

| greyyhatt111 a răspuns:

Pai domnule, un dus corect se face in 10-15 minute, chiar si 25-30 daca ai timp, eu in 3 minute nu ma spal nici la c0a1e

| suntserios a răspuns (pentru greyyhatt111):

Cat jeg ai daca ai nevoie de 30 min?

| nyoentox2002 explică (pentru greyyhatt111):

Cum dracu sa faci 15-30 minute, consuma un sfert, jumate de metru cub de apa, mai degrabă te speli în cadă decât sa lași dusul sa curgă incontinuu! Eu reușesc sa ma spal în 3-4-5 minute

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Eu stau si cate 45 de minute

| nyoentox2002 explică (pentru suntserios):

Cică 30 de minute?, cred ca consumi jumate de metru cub de apa numai pe o spălarelaughing) 30 de minute sa stai în cadă mai zic dar sa faci dus 30 de minute e chiar mult

| anonim_4396 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Dacă stai doar 5 minute sub dus asta înseamnă ca ești tare certat cu apa. Eu stau si 1 ora sub duș, mai ales dacă mai trebuie să mă și bărbieresc, sa rad părul din alte zone ( nu cu același aparat de ras, apropo). Dacă mai trebuie să mă spăl și pe cap uite asa trece 1 oră. 5 minute pentru mine durează numai cât pun gelul de dus pe burete, este un efort și asta. Tu lucrezi la pompieri cumva? laughing in 5 minute nu apuci să faci mai nimic, doar sa te uzi și sa crezi că te-ai spălat. Iar spălatul pe par într-un interval asa de des poate afecta parul în sine iar mai încolo poți ajunge sa ramai fără. Dacă crezi ca glumesc, îți pot face cunoștință cu unchiul meu care a procedat ca tine și acum nu mai are fir de par pe cap. Pe cap te speli o data pe săptămână, dar se vede ca nu te-a invatat mama.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu calculam cu mastu.rbat cu tot

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Nu fac asta in dus...

Am parul lung si nu pot sa il spal intr-un minut. Trebuie samponat de doua ori, dat cu balsam, lasat balsamul in par un anumit timp etc.

| nyoentox2002 explică (pentru anonim_4396):

Bai nu înțelegi, pe cap și pe corp ma spal separat!
Pe cap mă spăl la lighean și după fac dus, doar dusul sa ma spal pe corp mă ia 3-4-5 minute, e dinafara de berbierit, nu se pun!
Pe cap te speli de 2-3 pe săptămână, eu ma spal odata la 3 zile ar veni de 10 ori pe lună, nu e mult, alți se spala și în fiecare zi pe cap! Faza cu unchiul tău nu depinde de câte ori s-a spălat pe cap, sunt mai multe cauze:genetica, stres, problemele pe care le-ai avut alimentația etc!

| anonim_4396 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Genetic zici? Continuă să te speli în acest ritm, apoi peste vreo 10 ani îți vei amintii de un Benny de pe TPU care îți zicea și tu făceai pe deșteptul. Și care este mai exact motivul pentru care te speli pe cap "la lighean"? Ai păr atât de mare încât nu îți încape în cabina de duș sau? Nu înțeleg logica, ai duș, curge apă caldă și tu folosești ligheanul cum se spăla bunica la țară? E cam irelevant ce spui tu, dar în fine. Nu știu pentru ce naiba ți-ai mai pus duș. Iar pentru cultura ta generală, un duș mereu va consuma mai puțină apă în comparație cu o cadă care durează mult până se umple și va face și consumul mare de apă. Dar văd tu îți pui duș ca să te speli și la lighean? Încălzești cu oala pe aragaz? Interesant cum mai trăiesc unii români. Iar cu "băi" să te adresezi celor de vârsta ta.

| nyoentox2002 explică (pentru anonim_4396):

Eu îmi pun apa calda din cada în lighean, pe corp mă spăl cu dusul

| nyoentox2002 explică (pentru anonim_4396):

Vreau sa spun ca pun apa caldă de unde curge apa în cadă asa consum mai puțină apă, îmi este lejer sa ma spal pe cap în lighean!
Fiecare om are obiceiurile sale!
Alții zic ca trebuie sa te speli pe cap în fiecare zi, alții ca de 2 ori, alții de 3 ori! Depinde de obiceiurile fiecare, depinde de parul fiecăruia ca la alții se îngrașă parul mai rapid!

| anonim_4396 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Https://youtu.be/BwSts2s4ba4