| maphiotul a întrebat:

Salutare.
La o combina frigorifica Whirlpool am reglat-o la minim si totusi ingheata foarte foarte tare.
Oare ce defect ar putea fi?
Probabil ca asa si consuma mult curent.
Mersi.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Termostatul (sau comanda electronica a compresorului) este defect, nu decupleaza compresorul.
Cheama un tehnician de service, sa nu se arda motorul compresorului!
Pana la reparare, ar trebui scos din priza.

| maphiotul explică (pentru Bula):

Ok,mersii.
Nu o pot scoate ca e cam plina.
O fii scumpa reparatia, nu stii aproximativ?

| Bula a răspuns (pentru maphiotul):

Daca e termostat mecanic, atunci e cca. 100-150 lei, cu schimbare, cu tot.
Daca e termostat electronic (s-a ars un tiristor /triac), atunci depinde de depanator, dar costa de la 150 lei in sus.

| maphiotul explică (pentru Bula):

Mersii mult!
E termostat mecanic

Răspuns utilizator avertizat