| ShREKT a întrebat:

Salutare, tocmai am cumparat o masina de spalat rufe Whirlpool 6th Sense si vreau sa vad intreb daca se poate cumva sa fac un mod manual pentru ea, sa ii setez eu gradele, rotatiile si timpul de spalare? Momentan pe orice mod pun nu ma lasa sa fac asta si nu vreau sa o las sa spele 4 ore

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La masinile de spalat, in general, exista un program de baza de spalat, la 40 grade, care dureaza cca. 1.5 ore. Acest program este optimizat pentru spalare generala si consum economic.
Toate celalalte programe de spalare (la temperaturi mai mari) dureaza mai mult. Exceptie fac doar programul de clatire si de centrifugare suplimentara.
Individual, aproape toate masinile de spalat au si posibilitati de modificare (al temperaturii, al vitezei de centrifugare etc.).

Citeste atent manualul masinii si iti vei da seama de posibilitati de personalizare.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Parerea mea: are o defectiune de program. Uita-te pe garantie si ia legatura cu service-ul! Va veni o masina de la cel mai apropiat service si ti-o repara sau o iau la ei. Iti recomand sa citesti cu atentie mare instructiunile inainte de a-i suna.

| Yuoia a răspuns:

4 ore? Mi se pare extrem de mult.
Citeste cartea sa tehnica unde ai instructiuni si explicatii.
de obicei au programe de bumbac, sintetice, matase, etc. Cu temperaturi de la 40 la 90 grade.
Trebuie sa aiba si "program scurt".

| ShREKT explică (pentru Yuoia):

Pentru bumbac la 60 de grade, care e maximul care ma lasa sa il setez e 4 ore si 20 de minute
am tot citit dar nici cum nu ma lasa sa o fac cum vreau eu

| Yuoia a răspuns (pentru ShREKT):

Bumbac la doar 60 grade?
Fa cum spune Salontanul.

Răspuns utilizator avertizat