| paqquky a întrebat:

Iata alimentatia mea zilnica :
*Mic dejun : 70g fulgi de ovaz+10g migdale+300ml lapte 1, 5% +jumatate de banana
Gustare : 200g branza proaspata de vaci 0, 1% + seminte de in si chia
*Pranz : carne alba (piept de pui de obicei sau peste) + legume (broccolli etc.) + un ou (nu intotdeauna)
Gustare: un fruct (mar de obicei)
*Cina : 300g iaurt 0.1%
**Programul nu e strict, se mai intampla sa mananc si altceva, dar asa e in general.
Ce parere aveti? big grin Am auzit ca nu e sanatos sa mananci carne in fiecare zi. Precizez ca mananc doar piept de pui si peste. E sanatos? Daca nu, as putea sa o inlocuiesc cu soia de ex. sau e ok si asa? Multumesc!
Masa: 57kg; Inaltime: 173; Varsta : 14 ani si jumatate

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cu un asemenea regim, intr-un de an vei ajunge stafie umblatoare.
La varsta ta ai nevoie si de carne rosie (pentru proteine) + calorii suplimentare pentru a avea energie necesara sportului!
Fara sport, la regim "de moda", fara calciu din lactate etc nu te vad bine peste 20-30 ani. Osteoporoza se previne de la varsta ta, cu calciu introdus in organism prin mancare naturala corespunzatoare, nu prin tablete...

| paqquky explică (pentru Bula):

Salutare! Pai branza, laptele, iaurtul nu au un continut ridicat de calciu? happy

| Bula a răspuns (pentru paqquky):

Cele "degresate", cu 0, 1%, in nici un caz!
Consuma produse lactate care contin si lapte adevarat!
Eu NU cumpar nici un produs de lactate de la firme a caror lapte nu se face lapte acru (ca si iaurtul, cu zer) in maxim 3 zile, la temperatura de camera (cca 20-22 grade)!

| untu a răspuns:

Carnea se mananca o data sau de doua ori pe saptamana! Pestele doar o data pe saptamana (sambata sau duminica). Mananca mult lactate, branzeturi, mult legume si fructe:mere, citrice, etc...

| Evolution a răspuns (pentru untu):

Tin sa te contrazic, mananc carne in fiecare zi si sunt sportiv. Carnea o gatesc in unt (nu in ulei) si mananc doar carne alba (piept de pui). Unele proteine se gasesc strict in carne.
Gen salate cu piept de pui, legume fierte sau la cuptor sunt un pachet necesar de proteine zilnice.
Vitaminele se extrag din fructe, calciu din lapte etc... dar proteinele se extrag din carne. Nu e de'ajuns sa ai doar vitamine.

| untu a răspuns (pentru Evolution):

Asa este! Pentru sportivi au voie sa manance carne de pui! Am inteles si ai mare dreptate! Si eu am o nepoata si mananca carne de pui si tine regim strict cu vitamine, este o sportiva, o campioana de judoka cu medalii de aur!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca e bine ce mananci tu, sa bei si apa(2L), idee e ca nu am inteles, vrei sa stii daca e sanatos? este, sau vrei sa slabesti? De slabit nu ai deloc nevoie.
Daca sanatatea e tinta ta poti adauga si niste exercitii fizice happy

| paqquky explică (pentru anonim_4396):

Beau vreo 3L de apa pe zi. big grin Asta era intrebarea, daca e sanatos. Merci! big grin