| skif2skif a întrebat:

Sarea in bucate. Poti renunta la sare?

10 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna! de dragul sanatatii, sau daca esti nevoit sa renunti, trebuie sa o faci, dar organismul are nevoie din toate in cantitati moderate fie chiar si sare, alcool, acru, piperat etc.

| onasis1961 a răspuns:

Nu! Mai nou cercetatori au ajuns la concluzia, ca sarea este foarte necesara organismului.Bine inteles in cantitati rationale.

| thegatekeeper a răspuns:

Sa renunti complet chiar nu este o idee buna, din moment ce organismul are nevoie de o anumita cantitate. Insa este recomandat sa consumi o cantitate redusa, fiindca excesul de sare dauneaza (ca aproape orice alt exces, de altfel). Eu am facut asta acum aproximativ un an, odata cu schimbarea stilului de alimentatie.

| Sara2 a răspuns:

Eu nu pot, oricat mi-as dori nu pot nici macar sa reduc sarea pentru ca eu mananc foarte sarat, m-a servit odata cineva cu branza de aceea fara pic de sare si am gustat da nu am putut sa mai mananc

| DrunkenRat a răspuns:

Depinde, este necesara organismului, insa mie nu-mi place. Foarte rar mananc ceva ce contine sare si majoritatea alimentelor contin... poate de asta am dat in anemie.

| skif2skif explică (pentru DrunkenRat):

Ce anume folosesti pentru a da gust mancarurilor?

| DrunkenRat a răspuns (pentru skif2skif):

Nu obisnuiesc sa mananc altceva decat dulciuri din magazine sau preparate(orez simplu, mere, lapte cu cereale, lactate in general si ciocolata), dupa cum am spus, nu obisnuiesc sa mananc cartofi prajiti/ochiuri/carne si chestii din acest camp lexical.

| LukaVocaloid a răspuns:

Nu pentru ca sarea da gustul mancarii da vrei sa renunti la ea mananca cel putin o data pe saptamana pentru ca e necesara corpului.

| lucifer636 a răspuns:

Poti reduce doar cantitatea de sare dar nu poti renunta de tot la ea, este foarte necesara organismului.

| lionbeat a răspuns:

Da, poţi. Important e să doreşti. Încearcă să reduci porţiile de sare mai întâi sau să foloseşti sos de soia. Dar să ştii că nu este bine să reduci consumul de sare total, decât dacă ai recomandarea medicului.