| antonG a întrebat:

Se poate face friptură de rață pe grătar pe aragaz? Teoretic ar trebui sa se poata, dar, practic, ați gătit rață pe grătar cu rezultate bune (gustoasa, frageda)? Daca ați mâncat rață pe grătar (și v-a plăcut), puteți să-mi sugerați și niste condimente adecvate?

Pentru carnea de rață, sunt celebre rețele sofisticate, la cuptor, cu fel de fel de garnituri etc. Ori eu nu am timpul, priceperea si rabdarea sa gatesc chestii complicate.
Eu am nevoie de o reteta la minut, simplu de facut (sa nu implice gatitul la cuptor) si fara sa deranjez toata bucataria (folosita la comun cu alti locatari) pentru jumatate de zi.

Va multumesc.

4 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Poti s-o fierbi cu legume si sa faci o supa, iar carnea o scoti, o poti condimenta cu sare si piper si o faci pane sau s-o rumenesti putin in cratita cu ulei sau la gratar.

| antonG explică:

@anad - Multumesc pentru raspuns. Deci sa inteleg ca, fara s-o fierb, nu se face cum trebuie?

| Drolja a răspuns (pentru antonG):

Raţa cea mai bună e cu cidru. De fapt, merge cu orice arome de citrice dulci.

Da, dacă n-o fierbi, nu scapi de grăsime. Iar raţa are foarte multă grăsime.
Raţa are carnea mai tare şi mai puternic aromată ca puiul, cu oase mai mari, mai grele. Dacă nu o fierbi, şi o bagi direct pe grătar, grăsimea se topeşte şi-i scade din cantitatea iniţială. Iar cel mai bine iese la foc mai mic şi îndelungat, după ce ai marinat-o bine. Nu iese mare brânză gătită în grabă.

| Drolja a răspuns (pentru Drolja):

Cea mai bună raţă am mâncat-o în deltă, făcută la cuptor, umplută cu portocale şi marinată cu o noapte înainte în cidru. Pe grătar, îi pierzi şi zeamă, şi grăsime, şi tot.