| denisTiky a întrebat:

Slaut, cine imi spune in ce alimente folosite uzual se gasesc cele mai multe proteine.
Si cand spun uzual ma refer la alimente usor de gasit si care au si un gust ok, sa nu iti vina sa vomiti de la ele.

Mersi, funda!

6 răspunsuri:
| Doja a răspuns:

Carnea fara grasime are cea mai mare concentrare de proteina / gram. Aici intra muschiul de vita, porc, pieptul de pui

Albusul de ou este proteina cu apa, deci iarasi este o sursa foarte buna.

Dintre vegetale ai spanac, mazare sau fasole (astea usor de gasit la noi).

Cat despre gust... o friptura facuta mediu doar cu un pic de sare si piper este f gustoasa. Cu exceptia porcului care trebuie ars bine de tot. NU MANCA PORC FACUT MEDIU (adica in sange sau roz) pentru ca risti trichineloza.

Toate sunt bune cu sare si piper.

Pofta buna

| anonimaalee29 a răspuns:

Fasolea este foarte bogata in proteine. Si lintea si soia. Incearca putin din fiecare(gatite, normal) laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonimaalee29):

"putin"? cand mananci pentru masa musculara mananci MULT.

Chiar e ok sa mananci singur cat o familie de 4 persoane! Sau si mai mult!

| Elenaaa18 a răspuns:

Bună! Alimentele cu cel mai crescut nivel de proteine sunt: soia, ouă, somon, brânză de vaci, carne de vită, iaurt, sardine, carne alba de pui sau curcan, fructe în coaja lemnoasă (migdale, fistic, nuci, alunele de pădure). Sper că te-am ajutat!
#fundăă

| denisTiky explică (pentru Elenaaa18):

Ce fel de iaurt? Iaurt natural e bun? Nu imi place ala de vaca, facut acasa. Imi plac alea de la activia sau zuzu cel mai mult.

| Cosmin86 a răspuns (pentru denisTiky):

Scrie pe el cate proteine are.

Dar eu recomand carnea, 3-4 fripturi pe zi (+oua, orez, paste, cartofi, TOATE in aceeasi zi). Carnea are si creatina, care te ajuta.