| BoOoMbOnik a întrebat:

Stie cineva cu ce pot amesteca marul ras ca sa fie mai gustos? Nu vreau sa fac prajitura sau placinta vreau sa il mananc asa cum e dar as vrea sa il amestec cu ceva. In afara de scortisoara pentru ca asta stiam si eu ca merge cu marul. Poate stiti voi ceva mai diferit si gustos. Funda! Dar imi trebuie raspunsul repede va rog. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Indecenta a răspuns:

Cu biscuiti pisati!

10 răspunsuri:
| Zazu a răspuns:

Cu branza dulce, caramel, cereale, iaurt, zahar brun, amestecat in aluatul pentru clatite, cu fructe confiate si nuci.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zazu):

Interesant!
Amestecate in aluat de clatite? Pasate? Nu se prinde de tigaie?

| Zazu a răspuns (pentru anonim_4396):

Intai pui aluatul de clatite, presari pe deasupra merele curatate de piele(rase sau felii). Lasi clatita se se faca pe o parte si o intorci pe cealalta parte.Nu se lipesc.
Sunt tip Tarta Tatin.Inainte de a le manca pui caramel peste clatite si le bagi 1 minut la microunde, le scoti si pui un mot de frisca.Se pot face si cu banane feliate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zazu):

Ma duc sa incerc cu pere si mango laughing

| Zazu a răspuns (pentru anonim_4396):

Doar daca iti plac dulci, mie imi plac fructele acrisoare, merg bine cu caramel.

off topic-inainte de a pune para sau mango, sa le usuci pe o foaie de hartie de bucatarie, iar clatita trebuie sa fie mai groasa.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Francezii au descoperit acum vreo 300 de ani o chestie interesanta: "compote de pommes". Bine, nu e chiar compot, asa cum sustine google translate, dar e delicios.
Se obtine prin amestecarea a (sa zicem) 1, 5 kile de mere decojite si taiate cuburi, cu 2 pahare de apa, 60 de gr. de zahar pudra, si ceva arome la alegere (vanilie, citron, Orange, personal eu pun coaja de lamaie verde si niste stafide), plus 2 pahare pe apa (merge si fara daca sunt zemoase) si la cuptor cu ele pentru vreo 20 de minute la foc mic, mic.
Apoi se scoate, se raceste, si se trece totul prin mixer.
Creme de la creme - french cuisine, of course! Fundza? Bleah, ai dat-o deja pe o tampenie de bebe rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| banu007 a răspuns:

Cu ciocolata si stafide

| geokruza a răspuns:

Cu nuci si putin zahar vanilat sau o banana pasata, este un deliciu! pofta buna!