| lemonyellowcute a întrebat:

Stiti cumva ce mancare usoara pot sa fac dulce acum ca ne apropiem de postul craciunului adica usoara putine ingrediente? daca imi spuneti cum sa-mi pot pune fotografie de profil va voi da si funda si vot! merci

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Intra la editare profil, se afla in stanga ta unde scrie Logat ca Iemonyellowcute, dai click si te duci la selecteaza o poza/imagine de profil, dai click pe alege, si ti se deschide un chenar, te duci in documentele tale sau unde ai tu poze, selectezi poza/imaginea dorita.
Cat despre mancare de post:
SALATA ORIENTALA
6 cartofi mari
1 ceapa
1 ceasca de masline
1 gogosar
6 linguri de ulei
3 linguri otet
1 lingura de mustar
sare, piper
1-2 castraveciori murati
Se fierb cartofii, se decojesc, se taie rondele si se aseaza intr-un castron suficient de mare. Se adauga ceapa si ardeiul taite solzisori, maslinele si dupa preferinta 1-2 castraveciori murati taiati cubulete. Peste ele se toarna amestecul de ulei, otet, mustar, sare si piper.
Se amesteca salata cu grija, sa nu se sfarame cartofii.
Lasa salata pentru cel putin o ora la rece, ca sa se imbine cat mai bine aromele.
Iar ca dulce:
NEGRESA DE POST
1 cana zahar
1 cana apa
1/2 cana ulei
4 linguri cu gem sau dulceata
3 linguri cacao
o mana nuci pisate (merge si cocos daca nu aI nuci)
o lingurita rasa de praf de copt (cui nu-i place praful de copt poate sa puna bicarbonat stins cu zeama de lamaie)
2 cani faina
stafide (sau mere, prune, caise uscate)
arome
Se amesteca toate ingredientele pana se obtine o "crema", care se pune in tava unsa si tapetata cu faina.
Se coace la foc potrivit 30-35 de minute.
Pe deasupra se poate presara nuca, ciocolata de post sau orice altceva iti place.
Se taie cand s-a racit.
Daca vrei sa faci prajitura intr-o tava mai mare trebuie sa dublezi reteta.
FURSECURI CU CIOCOLATA DE POST
300 g. faina
1 lingurita bicarbonat de sodiu alimentar
un praf de sare
225 g. margarina
350 g. zahar
1 lingurita esenta rom sau vanilie
200 g. ciocolata neagra (minim 75 % cacao)
50 g. migdale sau nuci macinate
Se amesteca margarina intr-un vas cu zaharul si esenta. Se adauga faina cernuta impreuna cu bicarbonatul si praful de sare. Se incorporeaza apoi migdalele sau nucile macinate.
Separat, se taie ciocolata marunt si se pune si ea in aluat. Se lasa compozitia la frigider minim 15 minute.
Se tapeteaza o tava cu hartie de copt. Cuptorul se incinge la 170 grade.
Se ia cu o lingura din compozitia de fursecuri si se pun in tava, la distanta de 2-3 cm. intre ele.
Se coc 10-15 minute, apoi se scot din cuptor si se lasa sa se raceasca.
Se pot pastra mult si bine, in cutii de metal.
Te pup!

2 răspunsuri:
| TrooololololololoJR a răspuns:

Coacaze la cuptor

| lemonyellowcute explică (pentru TrooololololololoJR):

Stii...TrooololololololoJR nu prea imi ard glumele tale si iarna fiind nu am de unde culege coacaze si nici nu pun la congeletor concluzie ori raspunzi normal ori goo de aici