| BoOoMbOnik a întrebat:

Stiti niste retete cu nutella si paine? funda!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
BUDINCA DE PAINE CU NUTELLA
3 cornuri sau 6 felii mari de paine
3 oua
90 g zahar
400 ml lapte
50 g unt
50 g nutella
esenta de vanilie
2 linguri stafide
coaja rasa de la 1/2 portocala
cateva picaturi esenta de vanilie.
Punem stafidele la muiat in 2 linguri de lapte. Taiem cornurile pe lungime in jumatate si ungem o jumatate cu unt, o jumatate cu nutella. Le facem sandwis, apoi taiem fiecare corn in 3 sau 4 bucati egale.
Punem bucatile intr-un vas termorezistent pe care l-am uns cu putin unt. Mixam ouale cu zaharul pana devin cremoase. Adaugam laptele, esenta de vanilie, coaja de portocala, apoi stafidele. Turnam amestecul peste paine. Avem grija ca fiecare bucata de paine sa fie insiropata cu lapte si oua. Coacem budinca in cuptorul preancalzit la 180°C timp de 60 de minute. Dupa 30 de minute vom acoperi cu o folie de staniol ca sa nu se arda la suprafata.
Te-am pupat!

2 răspunsuri:
| Zazu a răspuns:

Stiu eu, stiu eu...
Faci un sandwich cu ciocolata si paine feliata.Treci sandwich-ul prin lapte dulce(cu o picatura de vanilie) si apoi prin ou batut, prajesti la foc iute(dar sa nu fumege uleiul pentru ca devine toxic)le scoti pe hartie absorbanta pentru a elimina surplusul de ulei.Mananci cat e caldut.

| issa2001 a răspuns:

Nuttela pe paine.laughing. poti face o prajitura iar in loc de ciocolata pui nuttela sau clatite cu nutella. Funda?