| BoOoMbOnik a întrebat:

As vrea si eu niste retete cu nutella am vreo 3 borcane de 800 g si nu stiu ce sa mai fac cu ele. Vreau sa fac ceva dulce si ma gandeam ca poate stiti voi niste retete in afara de clatite va rog! Multumesc! Dau funda! si Voturi!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Iti voi da 3 retete:
FOIETAJ CU NUTELLA
un pachet foietaj Morarita sau Linco, orice dar sa fie foaie groasa, nu din acelea pentru baclava
Nutella.
Intindem foaia, pudram cu faina sa nu se lipeasca si taiem cercuri cu un pahar. Punem 1/2 lingurita Nutella in mijloc si se unesc marginile. Se introduc la cuptorul incins, la foc iute. Cand sunt rumenite se scot din cuptor.
2.BISCUITI CU NUTELLA
Ingrediente:
125 gr faina
2 oua
80 gr unt
2 linguri cacao
2 linguri zahar
75 gr nutella
1 lingurita praf copt
Batem ouale cu zaharul, adaugam untul topi si racit, cacaoa, apoi faina si la final praful de copt.Aluatul rezultat e moale, il vom pune la rece 30 de minute, si se va intari.
Dupa 30 de minute, scoatem aluatul de la rece si modelam bile de marimea unei nuci, le asezam intr-o tava pe hartie cerata, si mai introducem la rece 15. Incingem intre timp cuptorul la 170 de grade.Introducem apoi tava la cuptor 10-15 minute.
3.CORNETTI CU NUTELLA
500 gr faina
50 gr unt
25 gr drojdie proaspata
150 gr lapte
150 gr zahar
2 oua
nuttela
Incalzim foarte putin laptele.Cand e caldut il luam de pe foc si topim drojdia in el.
Amestecam faina cu zaharul si cu untul, la temperatura camerei, rupt in mici bucatele.
Adaugam si ouale intregi si framantam cat se le amestecam cum trebuie.
Adaugam treptat laptele si amestecam pana la omogenizare.In cazul in care e un pic lipicios framantati cu mana infainata.Rezultatul trebuie sa fie o bila care nu se lipeste.
Punem aluatul la crescut cam 2 ore. Dupa aceste 2 ore scoatem pasta si o impartim in 3 bilute.Pe fiecare o intindem, o taiem cu un cutit, o umplem si o rulam de la baza spre varf.Le asezam intr-o tava si le lasam la crescut pana isi dubleaza volumul.
Le ungem cu un amestec de lapte(1 lingura)si un galbenus si le bagam in cuptorul preincalzit la 180 de grade timp de 15 minute.
Te pup!

| BoOoMbOnik explică (pentru anonim_4396):

La retetele 2 si 3 nu apare nicaieri nutella...

| anonim_4396 a răspuns (pentru BoOoMbOnik):

Buna din nou!
Multumesc pentru fundita iubita!
Sigur ca apare nutella, cum sa nu apara?
Uita-te unpic mai bine, la Biscuiti cu nutella, uita-te ca am scris 75 grame de nutella, iar la reteta 3 nu-ti trebuie o cantitate exacta de nutella, dar apare scris nutella si aici, te uiti mai bine si-o sa vezi ca scrie.
Te pup!

| BoOoMbOnik explică (pentru anonim_4396):

Stiu ca scrie dar doar la ingrediente in modul de preparare nu. sa inteleg k biscuitii se mananca nu nutella sau?

| anonim_4396 a răspuns (pentru BoOoMbOnik):

Vai,am uitat sa precizez ca nutella aceea trebuie sa o pui cand bati ouale cu zaharul, adaugi untul topit si racit, cacao, nutella-aici se adauga si nutella, am uitat sa-ti zic... Of! Si faina, praful de copt si asa.
Te rog frumos sa ma scuzi.
Te pup!

12 răspunsuri:
| Biencutsaaa a răspuns:

Ce sexy estilaughing))

| JapKa a răspuns (pentru Biencutsaaa):

Numa buna...

| Biencutsaaa a răspuns (pentru JapKa):

Hoo ba ca glumeam... oricum nu e ea poza e luat dupa net oh go on

| BoOoMbOnik explică (pentru Biencutsaaa):

Ar trebui sa nu mai vorbesti daca habar nu ai. Poza mea nu e luata de pe net in schimb a ta... laughing oh go on

| Biencutsaaa a răspuns:

Daa recunosc a mea e o imagine, dar scuza-ma eu nu-mi pun poze aproape goala. pitzipoanco laughing

| BoOoMbOnik explică (pentru Biencutsaaa):

Fata mea ti-as recomanda sa iti ti gura ca mai pitipoanca esti tu ca mine si pana la urma daca te crezi asa sfanta cine te-a pus sa raspunzi in bataie de joc la intrebare daca nu iti place nu mai raspunde fai fato ca nu te-a pus nimeni sa imi raspunzi mie la intrebare. abia ti-ai sters mucii de la nas si iti permiti sa vb asa cu persoane pe care nu le cunosti pai cred ca am varsta de 2 ori mai mare ca a ta vezi-ti de carte fetito si mai lasa arfele astea

| Aioanei_Emilia_1986 a răspuns:

Niste clatite unse cu nutela