| anonim_4396 a întrebat:

Tevile pvc de la calorifer scartaie cand e data caldura. De fapt asta e doar la mine in camera, o data pe secunda face poc si sincer nici nu imi dau seama de unde vine sunetul. Ce pot sa fac?

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pocniturile sunt cauzate de bulele de aer care lovesc ca un ciocan peretii interiori al instalatiei, cand apa se incalzeste.
Problema este mai periculoasa daca tevile sunt din plastic (mai ales la cele ieftine, de calitate mai slaba), cand temperatura agentului (apei) este mai mare (peste 70 grade). In aceste cazuri, evile se pot fisura, iar locuinta (si inclusiv cele dedesubtul ei) se pot inunda.

Recomandarea mea este sa schimbi tevile instalatiei pe tevi de cupru!
Totodata, inainte de inceperea sezonului de incalzire (si la nevoie si in timpul sezonului) sa aerisesti instalatia si regleaza temperatura /presiunea din instalatie la valorile recomandate in cartea tehnica al centralei termice!

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Stiu despre ce vorbesti, se cheama ciocan hidraulic sau cumva, si nu nu e de la aer

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu este "hidraulic".
Hidraulic functioneaza cu presiune de ULEI, nu cu apa.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Lovitura de berbec

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

happy
Da, asta-i altceva... happy

Insa, la tine nu suna chiar atat de tare. Daca suna, se si rupe teava de plastic.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar este normal, sa se intampla asta, intr-o oarecare masura. Toate fac asa?

Nu ar strica si un control al unui specialist.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Dilatare/contractie si tot asa. Cind se incalzesc pocnesc fiindca se dilata. Nimic iesit din comun.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Dar e enervant zgomotu

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum au zis colegii, e posibil sa fie si ceva aer prin instalatie si de la ala sa mai scoata zgomote ciudate.

| Frank51 a răspuns:

In mod normal, cat timp sunt in functiune nu trebuie sa scoata nici-un fel de sunet. Daca pocnesc doar atunci cand se incalzesc este normal.

| Furnicuta000 a răspuns:

Caloriferele mai pocnesc uneori, probabil pentru ca intra aer in ele. Nu cred ca e de la tevi

| Digikey a răspuns:

Pentru ca se dilata. Vezi unde sunt fixate in perete si mai slabeste putin strangerea.