| aanonimm a întrebat:

Ce culoare s-ar potrivi pentru un calorifer(exclus albul ca se ingalbeneste) dintr-o camera data cu tifel alb?

Răspuns Câştigător
| sdafdfkdafkladjakl a răspuns:

Alb! vopselele noi nu au problema asta.

12 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Merge un bleu sau verde pal...

| andreutz a răspuns:

Dar nu depinde de camera totusi? asa cat de cat...in orice caz, un bleu deschis mi se pare o culoare cat de cat neutra...

Bula
| Bula a răspuns:

STOP! Nu culoarea primeaza! Este vorba de un radiator de caldura, care trebuie sa incalzeasca, sa cedeze caldura cu usurinta spre exteriorul ambient!
1. Vopsind caloriferul o izolam termic! Doar unele vopsele speciale au rezistenta termica redusa, care se aplica de obicei prin galvanizare (eloxare).
2. Cu cat suprafata unui radiator este mai inchis la culoare cu atat poate radia mai puternic si invers. Acesta-i motivul pentru care radiatoarele profesionale se fac din aluminiu, a caror suprafata este eloxata in negru! (a se vedea si radiatoarele din ansamblul cooler-ului procesorului din calculatoare).
3. Chiar daca nu este eloxat un radiator din aluminiu, acesta nu se vopseste cu cu vopsele obisnuite, se lasa suprafata aluminiului neacoperita.

In concluzie: daca se vopseste un calorifer, acesta poate fi frumoasa, dar va costa la buzunar, din cauza reducerii randamentului!

cristian
| cristian a răspuns:

Poti sa-l vopsesti cu bronz-aluminiu.

eileen
| eileen a răspuns:

Iti recomand un ivoriu, crem, sau cappucino, nu se pune nici praful si nici nu se ingalbeneste si da bine.

assiris
| assiris a răspuns:

Rozwinking

Janina
| Janina a răspuns:

Pai ce nuanta are mobila, covorul, valuzelele?
si in functie de astea alegi happy

| christian a răspuns:

Eu zic verde

| bunica a răspuns:

Poti alege culoarea mobilei sau a usilor.

| irynna a răspuns:

Depinde si de camera foarte mult, poate un bej. poate culori calde.

| Florinna a răspuns:

Rozbig grin

| mihaela_5361 a răspuns:

Eu aş asorta culoarea caloriferului cu cea a mobilei, draperiilor (jaluzelelor) sau ceva apropiat coloristic. Depinde si unde este amplasat caloriferul, adică e la vedere sau acoperit de perdea ori mobilier...