| anonim_4396 a întrebat:

TPU, am si eu o problema. tatal meu a inceput de o lună sa joace la aparate si tot nu se mai opreste. Si mama nu mai vrea sa-i dea. si tata a apucat sa ii dea o palma. si i-a zis ca o sa si-o ia calumea daca nu o sa ii mai dea bani. eu nu m-am bagat ca imi era frica. dar in caz ca o sa inceapa sa dea calumea in ea e bine daca ma enervez rau de tot si ii *** niste pumni? Ca am incercat si eu si sora mea sa ii spunem sa inceteze dar nimic. e cum ar fi sa vorbesti cu peretele.
Va rog, dati-mi sfaturi bune.

18 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Daca o mai bate pe mama ta suna la 112! Violenta domestica in familie este strict interzisa de lege! Are nevoie de ceva ce sa tina tot timpul ocupat, macar un serviciu si sa vina acasa obosit! Ar fi binevenit si cateva sedinte de psihanaliza la un medic psiholog!

| ALGator a răspuns:

Trebuie sa fii pregatit sa intervii sa-l imobilizezi (nu sa-l lovesti) si sa-l pui la punct verbal (fara injurii) in caz ca e violent.
Daca aveti o discutie calma cu el poti sa ii spui ca nu vei tolera sa fie violent (deja a sarit peste cal de la prima palma) dar ca nu e nimic personal si ca nu iti face placere sa faci asta si nu vrei sa te razbuni pe el. Asta ca sa nu aiba motiv sa te ia la sentiment ca te revolti impotriva autoritatii lui etc.
Partea a II-a e ca tatal tau s-a ales cu o dependenta. De la o anumita faza in sus cei dependenti recurg la orice mijloc.
Daca stati acceptabil cu banii, atunci inseamna ca fiecare dintre voi, chiar si tatal, are o cota de care dispune liber. Acceptati pe moment ca poate sa joace din banii aceia.
In perspectiva, nu stiu, trebuie sa mearga la o forma de terapie. Poate il convingeti in clipele cand e pe bune, mai ales ca terapia nu e amenintare pentru el sa-si intrerupa viciul jocului.
Incearca sa nu iei personal acest viciu al lui si sa nu-l urasti pentru asta. Pentru ca atunci nu mai ai resurse sa faci fata situatiei.
Inainte de a lucra la rezolvarea viciului lui, trebuie sa reconstruiesti o baza, niste punti de comunicare cu el. Trebuie sa ai sau aveti, clipe pe cit se poate placute de palavrageala impreuna, sa faceti lucuri impreuna, sa iesiti impreuna. Leaga-te de ce a functionat inainte. Din cauza asta nu e eficient sa nutresti ura impotriva lui.
De abia dupa ce creezi aceasta baza, cand are oarece incredere in tine, poti incerca sa lucrezi cu viciul lui.

Indiferent de cita bunavointa veti fi capabili sa aratati, fiti intransigenti in privinta violentelor lui. Aici nu e valabil principiul (prostesc) ca copii sa nu-si judece parintii. Toti sintem in aceeasi barca, mari si mici. Iar parintii inainte de a fi parinti (si chiar si dupa) tot oameni, si in anumite cazuri niste muciosi, au fost.
Succes!

| ALGator a răspuns (pentru ALGator):

O tehnica pentru imobilizare rapida este sa ii apuci virtos ambele miini, chiar daca permiti sa le miste, dar sub controlul miinilor tale. Daca nu se potoleste in cateva secunde, mama ta se poate adaposti in alta camera iar sora poate suna la 112. Sa nu va fie rusine de el daca trebuie sa fiti intransigenti in privinta violentei. Ii poate da prin cap sa va invinuasca ca sinteti copii rai, ca v-ati unit impotriva lui cu mama. Poate da vina pe mama pentru actele lui. Ii puteti replica ca nu tolerati violenta in familia voastra dar ca asta nu e nimic personal indreptat impotriva cuiva.
Sper sa nu se ajunga la asta. Nu va necajiti prea tare. Oamenii mai sunt si asa. Si asta face parte din pacate din Clubul Vietii.
Daca iti da prin cap sa il imobilizezi la podea pe burta cu genunchiul pe omoplatii lui, asta e o tehnica periculoasa care duce la moarte prin sufocare.

| NAT0 a răspuns:

Îl batem, doar e ruptă din rai. laughing

| untu a răspuns (pentru NAT0):

Nu este bine ca baiatul sa-si bata tatal!

| untu a răspuns (pentru NAT0):

Spune-i tatalui tau sa nu se mai joace la pacanele ca nu are rost ca nu da castiguri mari pentru ca de fiecare data, o angajata a agentiei umbla intotdeauna la aparate ca sa poata trisa jucatorii! L-am vazut eu in trecere pe la geam ce face ea!

| TCosminn a răspuns:

Asa se intampla atunci cand vrei sa rezolvi ceva ce se intampla fata de cand puteai preveni. Eu cred ca te lupti cu morile de vand. Odata ce i-a intrat in creier, nu renunta usor. Tot ce poti face e sa stai de vorba cu el sau sa faci cumva sa ii distragi atentia de la pacanele. Trebuie sa isi gaseasca altceva de facut.

| dragonmagd a răspuns:

112 în cazul în care crizează. Până când vin domnii ii poți și tu da două și dai explicația că te-ai apărat, dacă tatăl tău casca gura.

| MagicDream a răspuns:

Cere ajutorul unor rude ce au o varsta apropiata de a lor, un adult va poate rezolva problema, daca nu-i puteti face sa se desparta

| DanFunie a răspuns:

Sfatuiti-va toti 3, tu, mama ta si sora ta, nu-i mai da-ti bani, daca da in voi, eh atunci prietene, tu fiind (al doilea barbat al casei big grin) nu poti permite una ca asta nu? Da-i tu o palma doua, si nu il lasa sa te domine, pentru ca daca vede ca te domina si inca iti e frica de el chiar daca i-ai dat o palma, atunci ti-o vei lua-o rau de tot laughing Dar daca dupa ce ii dai una, in continuare urli la el si ii spui sa se potoleasca, atunci isi va da seama ca greseste, si isi va cere iertare in cel mai scurt timp, dar repet nu da in el repede, doar e tatal tau ce naiba. Asteapta, vezi daca merge cu vorba buna, apai daca nu merge cu vorba buna actioneaza prietene.

| OmulTalentat a răspuns:

Mergeti cu el la psiholog

| SimSimina1995Sisi222SweetSweet a răspuns:

Buna. Ideal ar fi sa incercati sa nu-i mai dati bani. Daca situatia se agraveaza si continua cu violenta asupra mamei tale, incearca sa-l opresti si apoi fa o plangere la politie. Stiu ca ce spun e foarte dur, dar nu poti lasa ca lucrurile sa mearga atat de departe incat sa o nenoroceasca pe mama ta si pe voi doi. Ai incredere in Dumnezeu si in tine, fii tare. Totul o sa fie bine, ai curaj! Nu lasa lucrurile doar asa, cineva trebuie sa intervina, si nu cred ca tu o sa poti continua sa va aperi in cazul in care are de gand sa dea in mama ta si chiar in voi, daca incercati sa-l opriti. In caz ca nu se opreste, du-te direct la politie.

| Roxana17Andreea a răspuns:

Cel mai bine e sa nu ii mai dati bani, iar daca se v-a lua iar de mama voastra sa nterveniti, sa nu stati de oparte. Incercati sa-l determinati sa se lase de aparate...va poate destrama familia.

| DanielCC a răspuns:

E o problema asemănătoare unei dependente și e la nivel psihologic.Consider ca chiar de nu-i dați voi bani va face orice ca sa obțină "placerea" pe care o obține jucând. Totuși cred ca ar pute înțelege intru final de ce nu o se dau bani.Probabil ca atunci cine a început a juca a cistitat ceva și I sa părut ca poate cistita mai mult, iar după ce a pierdut toți banii, și apoi a mai pierdut din nou I se pare ca ar pute recupera tot ce a pierdut. Încercați săi explicați asta.

| lastmadafaka a răspuns:

Cati ani ai?
Situatia e cam urata..nu zic sa dai in taica-tu, dar daca da in maica-ta eu iti sugerez sa nu mai stai si sa te uiti ca la meci...si eu am trecut prin chestiile astea, doar ca eu la vremea aia eram prea mic ca sa pot face ceva, doar plangeam si incercam sa il tin...te inteleg prin ce treceti tu si sora-ta.
Pana la urma doar n-o sa-l lasi sa o omoare pe maica-ta in bataie, nu?

| anonim_4396 explică (pentru lastmadafaka):

Logic ca nu, daca vad ca da calumea in ea sar pe el plin de nervi si il rup, e ok?

| modjolica a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e ok. Dar n-ai ce face. Ii dai meciu' ca sa se invete. Legile-s de ****. Nu fac nimic concret, maxim amezi pe care nu le va plati, deci se va repeta situatia. Da-i fatala si poate se invata minte. Been there, done that.

| ScrimMe69 a răspuns:

Iti dau un sfat un