| Alexandru141412341 a întrebat:

TPU de ce pot avea un tata asa retarat? Cand bea ceva imediat injura toata ziua in jura daca fac ceva ma cearta face crize eu zic ca are ceva cu capu daca ii zici ceva cu vorba buna sare de fund

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Recomandarea mea este sa vorbesti cu el cand este treaz despre comportamentele lui din acele momente. De asemenea ar fi util sa stiu cati ani ai. daca esti minora, mama ta ar fi cea care ar trebui sa faca ceva in directia protectiei tale (psihologice si fizice, cand e cazul). O persoana dependenta de alcool nu are decat de pierdut daca faptele sale din timpul intoxicatiei sunt scuzate, iar consecintele platite de familie sau trecute cu vederea. Atunci cand este treaz, este necesar sa fie confruntat cu consecintele faptelor sale, acest lucru putand sa ii schimbe obiceiul. Dar protectia ta este primordiala, nu as vrea sa faci confruntarea daca asta te pune in pericol.
Mai este o solutie: sa inveti si sa pleci de langa el cand vei putea. Poate chiar sa--ti iei si mama cu tine. De obicei asemenea persoane nu se prea vindeca decat cand mor.

| NAT0 a răspuns:

îi bagi mâna-n gât şi îi spui că dacă mai pune gura pe sticlă îi tai beregata. laughing)
Îl laşi în pace, e într-o stare în care nu vrea să ştie de nimeni şi de nimic. (euforică)

| nugasescusernameliber a răspuns:

Inregistreaza-l cu telefonul cand e beat si arata-i cand e treaz. Poate ii se face rusine, jena. El are alte complexe, lipsuri sau probleme pe care incearca sa le uite cu alcoolul, vorbeste cu el si explica-i ca dupa o betie, problemele si frustrarile lui vor fi tot acolo.

Răspuns utilizator avertizat