| anonim_4396 a întrebat:

Urgent! Va rog sa nu radeti! Am vrut sa aprind lumina la bucatarie si s-a auzit "trosc" apoi curentul a fost intrerupt in toata casa. Nu merg nici prizele, deci NIMIC. Ai mei locuiesc la 7 km. distanta si normal ca la ora asta dorm, le-am trimis mesaj sa vina maine dimineata pana acasa urgent, nici baterie la telefon nu mai am, iar laptop-ul va ramane si el fara baterie, Am deviat de la intrebarea initiala din cauza panicii, ceea ce as vrea sa stiu: se poate intampla ceva GRAV sau pot sa dorm linistita pana maine cand vin ai mei pana aici, ideea este ca imi e teama sa nu ia foc ceva, dar avand in vedere ca nu am curent, este exclus sa se intample vreo nenorocire pana maine, atata timp cat nu ma ating de nimic, nu? Va rog sa ma ajutati...altfel nu cred ca mai dorm deloc...nu stiu ce anume s-a ars si nici nu vreau sa umblu eu singura la panoul de curent.

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu trebuie sa te sperii, doar s-a ars becul si a "puscat" siguranta.
Daca ai siguranta cu clapete, atunci trebuie sa impini sus clapeta care este in pozitie diferita decat celalalte.
Daca nu te descurci, atunci stai şinistit pana ce vin parintii tai, sa rezolve.

| Laura a răspuns:

O să bubuie. Din păcate panourile nu sunt prevăzute cu siguranţe care pot fi împinse de jos în sus. Cel mai indicat e să dormi pe preş până vin ai tăi.

| xerxes1 a răspuns:

Ar trebui sa va invete cineva sa ridicati siguri sigurantele.Cand se arde becul sare siguranta.La mine se intampla minim de doua ori pe luna.

| Itanul a răspuns:

Ia uite un exemplu "de ce iti trebuie" fizica la scoala! Toti va plangeti ca faceti matematica, fizica, chimie, etc, ce "nu va trebuie". Daca invatai ceva, stiai ce s-a intamplat. Asta nu inseamna ca trebuie sa umbli singur la panoul electric.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Itanul):

Fix electronică înveți la fizică, matematică și chimie.

| Itanul a răspuns (pentru FaraNume1245):

Daca asta e electronica, mergi si te impusca! Nici capitolele nu le stii.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Itanul):

Capitolele? Ce treabă are una cu cealaltă? N-ai înțeles ce am scris mai sus. Mai citește.

| Itanul a răspuns (pentru FaraNume1245):

Eu, am inteles. Dar tu habar nu ai ce studiezi.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Itanul):

Nu studiezi așa ceva la școală.

| Itanul a răspuns (pentru FaraNume1245):

Corect! Nu studiezi electronica (cum "vezi" tu), studiezi electricitate, cazul din intrebare.
Si daca nu stii ce e aia, inchide pc-ul si du-te la scoala.