| NicVal74 a întrebat:

Va salut! Astazi am intampinat o problema, s-a auzit din tabloul electric un zgomot puternic,mai bine zis o bubuitura,am ridicat siguranta la loc si totul merge normal acum! Intrebarea mea ar fi de ce s-a auzit acea bubuitura caru-i fapt se datoreaza si nu a declansat doar pur si simplu fara acel zgomot? Va descriu sigurantele de la dreapta la stanga prima dubla este soneria,a doua este intreupatoarele, a treia sunt toate prizele, care de fapt a si sarit si bubuit si ultima am aerul conditionat! Specific ca am si un traseu scos din tablou tot de pe prize scoasa pentru masina de spalat! Specific ca aceasta configuratie o am de 17 ani fara sa intampin nici o problema pana acum! Va multumesc pentru sfaturi!

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Cheamă un electrician autorizat să verifice tabloul, nu aștepta rezolări minune de pe net!

| NicVal74 explică (pentru mihai69):

In nicu un caz nu astept rezolvari ci doar discutii pareri, dar se pare ca ar fi fost de la un cablu de la un router bagat imperfect intr-un prelungitor!

| amalfi007 a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=GbLpyMEcEpQ ia vezi aici, bubuieli de tablouri!
Problema este ca tabloul tau trebuie schimbat, consumul creste cu timpul, incarcarea instalatiei electrice la fel, de aici si problemele. Acum 10-15 ani aveai niste consumatori, acum ai altii. Conteaza si ce aparatura aveai in functiune in momentul cand a bubuit. Cauta un electrician autorizat care chiar stie ce face, este plin youtubeul despre cum trebuie sa fie o instalatie electrica corecta. Canalul videoclipului de unde ti-am postat linkul are multe videoclipuri explicative pentru oricine si poate te ajuta intr-un fel sa te documentezi.