Întrebare recomandată | sweetys a întrebat:

Am o centrala electrica de la protherm, iar cand o opresc imi sar sigurantele de la tabloul electric 380V. Cat este centrala in functiune nu este nici o problema, dar de cand o opresc primavara pana iarna imi sar sigurantele si de 10 ori pe zi. Cei de la care am luat centrala dau vina pe aia de la enel si invers. Care poate sa fie cauza?

1 răspuns:
| TrăieşteClipa a răspuns:

Este posibil ca electricianul care a facut legaturile la tabloul electric sa nu cunoasca bine modul de functionare ale unei sigurante cu diferential.
Centrala are 5 fire 3 faze, nul de lucru si impamantare.
Cand opresti centrala trebuiesc intrerupte cele 4 fire( 3 faze si nulul de lucru) impreuna, cu un intrerupator tetrapolar, daca se foloseste un intrerupator tripolar doar pentru faze si nulul ramane conectat tot timpul, apare o diferenta de potential infima dar care face sa declanseze releul diferential din interiorul sigurantelor de alimentare generala.
Deconecteaza toate firele care pleaca catre centala eventual.