| Natalia89 a întrebat:

Vecinii aruncă gunoaie pe geam. In gradina din spatele blocului s-a format un munte de gunoaie. O femeie care abia se tine pe picioare strânge în fiecare zi din propria inițiativă gunoaiele aruncate de vecini. Vreau sa scriu un mesaj pe care sa il lipesc la intrările din bloc si sa le dau peste nas. Va rog sa ma ajutati sa compun un mesaj care sa îi faca sa se simtă. Credeti ca daca as anunța poliția s-ar schimba ceva?

Răspuns Câştigător
| Princess14022006 a răspuns:

Asa ceva nu este normal!
In legatura cu politia probabil ca s-ar schimba ceva dar in mult timp, de abia se ocupa de altceva mult mai rau
Ca mesaj... Vă e lene sa va duceti la ghena sau... Planeta nu se curata singura, voi aruncati gunoaie pe geam si oamenii care abia se mai tin pe piciore strang dupa voi GHENA E IN BLOC, NU TREBUIE SA ARUNCATI GUNOIUL IN GROAPA DE GUNOI! NU MAI ARUNCATI GUNOIELE PE GEAM!

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Vorbeste cu administratorului blocului, sa amenajeze tomberoane de gunoi suficiente si sa fie asigurata golirea lor inainte de umplere completa (sa n-aiba motiv vecinii ca arunca gunoiul prin geam)

Totodata, sa afiseze la intrarile scarilor urmatorul mesaj:
"Aruncarea gunoaielor prin geam se pedepseste prin postarea pozelor faptasilor in domenii publice, inclusiv pe Facebook".

Daca cineva va face cateva poze cu momentele X sau Y cand arunca gunoiul prin geam (sa se poata recunoaste fata), poza i se poate posta pe Facebook sau lipit pe usile scarilor, la vedere.

| mgtow a răspuns:

Tu stai intr-un bloc de tigani daca fac asa

NOname
| NOname a răspuns:

"Pe cei, pe care bunul simț nu-i ajută, ca să nu arunce gunoaiele pe geam, îi va ajuta Poliția."

| Adry05 a răspuns:

Pai ok, anunti politia, dar de unde stiu politistii strict cine arunca? Nu pot sa amenedeze fara dovada, mai ales un bloc intreg.
Si e buna ideea cu dl Rima, scrie-i pe Facebook, e o cauza in care cred ca u-ar placea sa se implice.

| octav005 a răspuns:

Ai putea filma pe cei ce arunca gunoiul si sa te duci cu filmarea la politie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Roagă-l pe domul rima sa îți compună un mesaj. Ar fi si amuzant pe lângă faptul ca i-ai face sa se simtă prost!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In locul tau as trimite email la Ministerul Mediului. Nu mi se pare normal.
Desi nici asta nu iti garanteaza ca se va implica cineva acolo sa opreasca asta. Doar traim in Romania, nu ai pile, esti mut, nu te aude nimeni.

| Kogaion a răspuns:

Bineinteles ca daca vei anunta politia, vor fii amendati, nu ai voie sa faci asa ceva.

| Andrey818 a răspuns:

Salvati planeta, sinucideti-va! nu meritati nici soarele sa rasara pentru voi, consumati oxigen degeaba, nici animale nu pot sa va numesc ca ar fi un alint