| sopranaCadaverica a întrebat:

Vinul spumant e totuna cu sampania?

8 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Cum foarte bine a punctat colegul, șampania e un vin spumant, însă produsa exclusiv în regiunea Champagne.
Ei detin tehnologia și denumirea patentata, și din câte știu, nu a fost vândută nimănui, astfel ca DACA vezi o "șampanie " produsa în România, nu numai ca e un fals, însă încalcă grav legea.

Insa nu totul se învârte în jurul șampaniei originale.
Exista numeroase alte vinuri spumante de calitate, în special în Portugalia, Spania, Franța și Italia, care nu sunt deloc mai prejos.

La noi în tara am gustat vin spumant din regiunea Recaș, Cotnari, Dobrogea și Jidvei, toate fermentate în sticle.
Sunt de încercat cel puțin, spre a putea face o comparație cu vinurile din vest, în caz ca primești sau ajungi prin tarile amintite.

| sopranaCadaverica explică (pentru NLS):

Vreau doar o sampanie pentru a pregati crema cu gust de...sampanie. Si nu stiu ce vin spumant sa folosesc, sa fie potrivit pentru o crema.

| NLS a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Vin spumant demi-sec, dacă se poate din soiul Chardonnay, de calitate, nu cel mai ieftin pe care îl găsești.
Degeaba îți dă cineva linkuri, dacă nu exista la magazinul / supermarketul pe care îl frecventezi.
Și as dori și eu rețeta, dacă se poate.

| sopranaCadaverica explică (pentru NLS):

Stau in Bucuresti, am usor acces la Kaufland, Cora, Lidl, Carrefour etc... Sunt dispusa sa cumpar si online. De aia spuneam de linkuri.
Uite reteta happy https://retete.unica.ro/recipes/crema-de-sampanie/

| ibaal a răspuns:

NU.
Sampania este produsa din soiurile de struguri negri Pinot Noir, Pinot Meunier si albi Chardonnay, cultivate in solurile calcaroase ale regiunii Champagne, din nord-estul Frantei. Numai acest vin, produs in asemenea podgorii poate fi numit „Champagne", fiind singura zona din lume care intruneste combinatia perfecta intre conditiile climatice si cele geologice.
Vinurile spumante mai ieftine sunt produse din struguri de calitate inferioara, iar fermentatia are loc in recipiente foarte mari si nu in sticle. Pe treapta cea mai de jos a ofertei de piata se situeaza vinurile spumoase carora li se adauga bioxid de carbon, pentru a deveni efervescente.

Vinul spumant „fermentat in sticla" (adica dupa metoda champenoise) este produs respectand aceeasi tehnologie ca si la sampanie; vinurile spumante scumpe sunt la fel de gustoase, uneori chiar mai gustoase decat sampania propriu-zisa.

| gothicbat a răspuns:

Firește că nu.

| sopranaCadaverica explică (pentru gothicbat):

Da-mi si mie te rog exemple de sampanie. Eventual cu linkuri.

| Passatb6 a răspuns:

Nu.