| Caramaliu_Florin_1979 a întrebat:

Vreau sa stiu cum se prepara tuica de mere de la cap la coada.

7 răspunsuri:
| Raducons a răspuns:

Se zdrobesc merele cu masina speciala, se pun intr-un butoi ca sa fermenteze si dupa cateva luni se trece la procesul de distilare cu cazanul de tuica. Oricum este destul de complicata treaba.

| GdX a răspuns (pentru Raducons):

Si daca merele sunt acrisoare se pune zahar prin ele.

| Raducons a răspuns (pentru GdX):

Daca sunt acrisoare se poate pune zahar ca sa iasa ceva, altfel va iesi f putin si nu merita munca. Dintr-un kg de zahar se zice ca iese cam 700ml tuica.Nu sunt specialist dar am asistat de cateva ori la treaba asta.

| relian a răspuns (pentru GdX):

Faci tuica de mere sau din zahar? Deci nu pui nimic, lasi asa cat iese aia e.Zahar orice planta are indiferent ce este.si iarba daca e tot are zahar, care prin distilare se transforma in alcol. Poti sa faci tuica si din zahar curat laughing dar nu mai e tuica de mere, este tuica de zahar ars laughing se face si asa ceva dar nu din zahar, fac aia la fabricile de zahar din resturile de la sfecla, din ce ramane de la procesareai de fapt a sfeclei sau ce se foloseste.Se face alcol si din cereale,de exe whisky din porumb,dar astea pe linga alcol au si arome,asta pentru ca preiau din materialul folosit,mere,grau,sau daca doara din zagar nu are nici o arama nimic laughing.De exemplu gasesti alcol simplu,ala este asa facut din resturile folosite la mai stiu eu ce procesare, in general din melsa sau cum se mai numeste, resturile de la fabricile de zahar, ala este alcool fara gust, fara aroma.
Acu ca poti baga si ceva zahar asta e poti baga, dar nu mai poti spune ca este tuica curata de mere.De aia exista si diferente de pret. Daca este pentru tine poti baga fara probleme, doara tu bei nu altcineva laughing
In general zaharul se adauga cand faci vin, asta daca strugurii folositi nu au destul zahar care sa asigure o continatet de alcool destul de ridicata in vin, astfel ca acesta sa nu se strice.De aia se pune zahar cand faci vin, ori cel putin asa ar trebuie sa fie, sa faci vinu ala de un anume grad alcolic sa nu se strice.Vinul este vin daca are pesye 11 grade, daca e sub ala se va strica, asta daca nu este tratat, dar oamenii acasa nu stau sa trateze vinurile, ori sa faca stiu si eu ce bauturi cu continut slab de alcool.Bauturile sub 11 grade nu se numesti vinuri.Vinurile trebuie sai aibe peste 11 grade alcool. Otetu are 9 grade laughing
In cazul de fata la tuica nu merita sa pui zahar, asta pentru ca pe ala dai bani laughing pai ce fac dau bani pe zahar, dau bani, munca sa fac tuica si unde ies? Ies mai ieftin daca cu banii de pe zahar ma duc si cumpar tuica direct si o beau laughing de aia la tuica nu merita sa pui zahar.

| gheorghe699 a răspuns:

Simplu prietene, fac tuica de multi ani, de fapt fac rachiu ca noi in ardeal o fierbem de 2 ori,odata punem merele macerate (bostina)in cazan (alambic)apoi o rafinam.dar sa revin se toaca merele cu o masina speciala,daca nu ai masina,este suficient sa le tai cu un cutit sau sa le zdrobesti cu ceva,le pui in butoi pentru dospit, poti pune si ceva zahar, daca vrei sa iasa mai mult, de obicei zaharul adaugat peste mere, da cam 0, 7 litri la kg ..sunt gata de fiert, atunci candse lasa zeama la fund, iar bostina se ridica... oricum la un butoi plin ele scad in urma fermentarii cam 20% din volum.

| Culinar a răspuns:

La mere trebuie sa pui zahar daca nu vrei sa muncesti degeaba, citeste aici
https://www.preparatedevis.ro/2014/11/tuica-de-casa.html

| bcoriolan a răspuns (pentru Culinar):

Daca se pune si zahar, DROJDIA trebuie sa fie DROJDIE DE VIN. Cel putin in 2 locuri pe net(1 in lb eng, SUA) se spunea ca zahar+drojdie de bere=durere de cap dupa consum de astfel de tuica. Pe... verificate! Si la fabricarea whisky-ului de casa se indica NUMAI drojdie de vin!