| Daaanciu a întrebat:

Vreau sa fac niste tuica de mere si am cateva nelamuriri. am adunat cred ca in jur de 70 si ceva de kg de mere. le-am pisat cu ciocanul, am dizolvat 5kg de zahar in 20l de apa si am turnat peste mere. s-a facut in total jumatate dintr-un bidon de 200l de plastic. intrebarea este: in cate zile fermenteaza ca sa pot sa o bag la cazan si daca am facut bine ce am facut.

Răspuns Câştigător
| gicaputinica a răspuns:

Era bine sa pui si un cubulet de drojdie...
Acum fiind foarte cald, nu mai e nevoie.
Tii butoiul la umbra obligatoriu si trei patru zile mesteci in el de doua ori pe zi.
Dupa, il lasi in pace si pui un capac care sa nu fie ermetic. Borhotul va face un "pod" ca un dop la care nu mai ai voie sa umbli.
Peste cca. trei saptamani il mirosi si daca nu mai miroase a fermentatie si nu mai are musculite poti sa-l faci.
Daca nu umbli la el si n-a iesit zeama afara (pe langa pod) poti sa-l lasi mai mult.
Daca il lasi prea mult nu pierzi din alcool dar incepe sa miroase a "cacau"
In principiu, la temperatura de acum, o faci la o luna!
Ar trebui sa-ti iasa cam 1, 3 liti de tuica la 10 litri de borhot la prima mana.

| anonim_4396 a răspuns (pentru gicaputinica):

Bre, am si eu o intrebare la voi: unde naiba gasesc de cumparat un alambic de cupru de vreo 30 de litri? dar sa fie de cupru, nu tabla alamita...
Dati-mi si mie un raspuns ca am pus o intrebare mai demult, si nu am nici un post. Adresa, telefon, link de net, mail, orice, oriunde prin tara, plizzz!

| gicaputinica a răspuns (pentru anonim_4396):

Intre Sighisoara si Medias, mai aproape de Medias, e un tigan cu tot felul de tinichele de cupru la poarta. Am vazut din mersul masinii si cazane. Acuma...ca o fi de cupru, ca are si la 30 de litri, nu pot sa-ti spun.

| anonim_4396 a răspuns (pentru gicaputinica):

Daca auzi vreodata vreo adresa, numar de telefon, sa-mi zici, ca in Dobrogea nu dau de ei... bre, si am vreo 200 de litri de borhot de caise cu miere, o minunatie!

| gicaputinica a răspuns (pentru anonim_4396):

Mamaaaa! Daca as fi mai aproape, as veni eu cu el! E fix de 30 de litri!
Eu il folosesc la tuicile de vara (corcoduse, mere, pere etc). Aia multa din mai, o fac la cazan de 220 de litri.

10 răspunsuri:
| gicaputinica a răspuns:

Revin:
Apa mi se pare cam putina. Mai pune 10 litri. Compozitia trebuie sa fie mai mult lichida pentru o fermentatie buna.
Cand o faci, cauta un cazan cat mai mare. Daca se poate, sa o faci toata odata.

| gicaputinica a răspuns:

Esti sigur ca stii despre ce e vorba?
Nu vreau sa te jignesc dar...eu fac tuica de mere de trezeci de ani.
Anul acest in mai am distilat patru tone de borhot din care am scos 650 de litri de tuica la 28 de grade. Asa se face pe la noi.
E drept ca tehnologia de iarna, nu seamana cu asta de vara dar, nu-i nici departe.
@Daaanciu, fa cum iti spun eu si va fi bine!

| vanessa98 a răspuns:

Ai facut foarte bine ce ai facut doar ca ai pus cam mult zahar. eu stiu ca se lasa in jur de 3 saptamana o luna la fermentat.

| gicaputinica a răspuns (pentru vanessa98):

Eh! O sa-l doara putin capul. big grin
Ai dreptate dar la cantitatea aia, mai faci si mici fortari ca sa intelegi ceva de munca depusa.
Eu pun 4 kg la butoiul de 200 de litri de borhot si cam 4-6 galeti de apa in functie de zeama merelor.

| Toader69 a răspuns (pentru gicaputinica):

Mai si distilezi eu cred ca nu-i problema. daca i-ai adauga zahar tuicii dupa distilare din motiv ca-i prea acra (sau vinului), asta-i din alt film, alta poveste

| StanGeo a răspuns:

O767819781