| Akid a întrebat:

Vreau si eu o reteta simpla de ciorba sau ceva de mancare care pot sa fac in cantitati mari adica sa manance toata familia mentionez ca suntem 3
si vreau sa o impresionez pe mama
raspuns urgent
pls
fundita

Răspuns Câştigător
| Kovacs06maria a răspuns:

Ingrediente

1. 5 kg cartofi
2 fire cabanos (sau bacon, carnati)
1 ceapa mare
1/2 ardei gras rosu
2 lingurite boia dulce
1/2 lingurita piper
1 lingurita sare
3 linguri ulei
cateva fire de patrunjel

Preparare

1. Se curata cartofii de coaja si se taie cuburi potrivite. Se toaca ceapa marunt. Se taie ardeiul cubulete. Cabanosul se taie rondele.
2. In uleiul incins se pun la calit ceapa, ardeiul si cabanosul, cam 5 minute.
3. Se adauga sarea, boiaua si piperul, se amesteca rapid si se pun cartofii peste. Se amesteca bine si se adauga apa aproape cat sa acopere cartofii (cam 2 cani si jumatate). Se lasa totul la fiert la foc mediu pana cartofii sunt fierti (cam 30 minute).
4. Se stinge focul, se verifica de sare si se adauga patrunjelul tocat. Se acopera cu capac si se lasa la racit. Tocanita este mai buna dupa ce sta cateva ore, sosul se ingroasa si gustul se intensifica.
Bafta!

3 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Salut. Esti cea sau cel mai tare. Bravo. Legat de meniu: O oala, in care se baga, morcovi, patrunjel, ceapa, apa., sare, si carne. De preferinta de pui. Ori ce. Se pune la fiert, iar dupa se strecoara. Zeama care a ramas pe deasupra se poate pune patrunjel taiat marunt. Aceasta este supa. Ca felul doi: Tot zarzavatul care ti-a ramas de la supa, se taie marunt, se pune intr-o cratita, se adauga, la zarzavaturi, castraveti murati, pe care-i tai tot asa marunt, La sfarsit, iei trei patru oua, separi galbenusul peste care pui sare si o picatura de mustar. Iei un mixer sa mearga mai repede si-l invarti. pana se coaguleaza. Asta se numeste maioneza. Maioneza, se amesteca cu legumele, se amesteca bine, si a iesit o salata. Pofta buna. si curaj. Pa

| enchanted a răspuns:

Usoara este ciorba cu carne dar mai buna este ciorba cu perisoare, gasesti reteta pe gustos.ro sau alte site-uri