| anonim_4396 a întrebat:

Am comandat un produs de pe un site din strainatate si ar fi trebuit sa ajunga in maxim 9 zile. Au trecut mai mult de 9 zile, dar inca nu am primit o recomandata de la psota. Locuiesc in Bucuresti. Imi puteti spune unde ma pot duce sa ma interesez daca coletul a ajuns?

4 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Cand ai dat comanda ce ai selectat la curier? Contacteaza site-ul prin email si spune-le sa-ti trimita codul de urmarire al coletului. Cea mai rapida comanda din UE in Romania mi-a venit in 22 de zile cu Posta Regala.

| dannyel86 a răspuns:

Eu cred ca intai ar trebui sa te asiguri ca a fost procesata comanda ta. Contacteaza administratorii site-ului sa vezi in ce stadiu se afla comanda ta si daca s-a trimis spre Romania. Ai primit vreo confirmare in acest sens?

| mixxjim a răspuns:

Asa e, in mod normal trebuia sa primesti un email ca ti-a fost procesata comanda. Majoritatea au chiar si un sistem online de urmarire a traseului comenzii, sa stii oricand unde este. Daca ai primit notificarea si daca este din UE mergi la posta de cartier de care apartii cu buletinul si intreaba de colet, spune-le ca expeditorul ti-a zis c-ar fi trebuit s-ajunga deja. Eu am patit ca fel cu o comanda de pe Amazon UK, era platit, se "ratacise" coletul prin oficiul postal, poate-poate uitam de el si se pricopseau ei cu el, au rascolit tot oficiul si de-abia l-au gasit ratacit strategic intr-un colt, dupa foarte multe cautari. Daca e dintr-o tara ne-UE ajunge la oficiul postal care are serviciu de vama, unde iti va fi deschis coletul cand mergi sa-l ridici si se calculeaza si platesc taxe vamale, daca e cazul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, comanda a fost procesata si coletul trimis spre Romania. Am mai comandat de acolo si in functie de marimea coletului acesta a venit ori prin posta ori l-a adus curierul acasa. Problema este ca acum am facut prima data o comanda in Bucuresti pentru ca stau intr-un camin studentesc. Imi puteti spune unde este serviciul vamal in Bucuresti? Intai vreau sa verific acolo daca a ajuns coletul si apoi sa contactez site-ul respectiv.