| GDRAGON112 a întrebat:

Acum 3 zile (12.02.2024) am comandat ceva de pe OLX, si chiar daca am primit numarul AWB, vanzatorul nu mi-a trimis coletul celor de la FAN Courier. De asemenea, dupa 4 zile, anuntul inca e valabil pe site. Mai am sanse sa primesc acel produs sau ar trebui sa trec peste si sa fac o reclamatie sau cv de genu?

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Salut, nu ne dai detalii suficiente dar vrei raspunsuri concise.
sa o lamurim nu toti vanzatorii sunt tepari pe olx,faptul ca sunt unii care vand acolo si ei sunt si tepari sau escroci asta e altceva, dar nu toata lumea este asa!
Depinde de unde ai cumparat! daca ai cumparat prin cadrul platformei olx de la cineva care avea activata functia "livrarea cu verificare" adica acea livrare prin olx, poti sta linistit, pentru ca olx va lua masuri.
Faptul ca produsul este inca pe site, asta nu denota neaparat ca cel de la care vrei sa cumperi este escroc!
Plata cum ai facut-o? daca este luata prin olx plata mai mult ca sigur va fi in sistem ramburs, deci nu pierzi bani.
daca e comandat prin olx cand iti aduce coletul curierul poti sa desfaci (si chiar iti recomand) coletul in fata curierului si sa vezi ce anume ai cumparat.

Ce ti-am scris eu sunt doar cateva detalii, ar fi multe de zis.

Insa daca vanzatorul este de buna credinta, il suni si iti da toate detaliile!

Nu are cum sa iti dea teapa, daca iti pune colet cu verificare si prin sistem ramburs, poate sa iti dea teapa numai daca cineva iti cere datele cardului bancar!

| ioana748 a răspuns:

Mai sunt șanse...
Este cu plata ramburs sper.
Vedeți luni în ce stadiu este comanda.
Apoi va hotărâți cu reclamația.