| Mădă0611 a întrebat:

Salut! Vreau sa imi cumpar cativa Tuia si sa-i las tot in ghiveci, mai mare decat cel cu care o sa vina. Peste iarna o sa stea afara, pe ciment (e ciment acolo, altfel i-as planta, dar acea zona vreau s-o "impaduresc, deci, acolo). Am citit ca ar trebui sa ii pun pe suport de lemn si sa invelesc ghiveciul cu ceva izolant termic. Ok. As vrea si alte sfaturi. Voi cum faceti daca aveti plante in ghiveci?

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Planta aeriana rezista la inghet la planta ce vrei tu sa cumperi, dar radacina nu.De fapt nici o radacina a unui copac, indiferent care este acel copac nu rezista la inghet, atunci cand sta intr-un ghiveci, cand vine iarna si da un ger de cateva zile s-a dus de sufet, moare.
Ca sa nu moara, cumperi polistiren din ala de 10 cm sau oricum de la 5 cm in sus si imbraci ghiveciul in polistiren, peste tot si deasupra.
Deasupra din 2 bucati, nu pomu in sus doara ghiveciul ala.
Vrei sa impaduresti o zona betonata laughing esti tare de tot.

| Mădă0611 explică (pentru relian):

Un colt, intre casa si terasa.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Depinde de plante, unele rezistă iarna afară, altele trebuie pe anotimpul rece să le pui la adăpost. Tuia este rezistentă la frig, însă cât este încă mic în ghiveci, să le ții undeva unde să nu ningă direct pe ele căci viscolul și zăpada or să le rupă. Apoi zăpada topindu-se îngheață afectând rădăcina plantei.