| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU,, am o problema. Mama si cu mamaia s-au certat din cauza unui ghiveci de flori. laughing.
Deci, tata si cu niste colege de servici de-ale mamei au pus bani si i-au cumparat mamei mele un trandafir in ghiveci, de 6 martie( ziua ei de nastere) era splendid, pana si mie mi-a placut care eu urasc florile in general.
Iar mamaia ia luat ghiveciul mamei ( care stia ca l-a primit de la tata iar mama este innebunita dupa flori, are o camera plina de numai de flori) si i l-a dat cadou preotesei de 8 Martie, fara sa stie mama pentru ca era la servici.
Bunica este femeia care vinde lumanari la biserica si pot spune ca e obsedata de Preot si Preoteasa, daca a.r putea le-ar da si casa.
Iar cand a ajuns acasa mamaia i-a zis ca i-a dat preotesei de la Biserica trandafirul, pentru ca a cautat prin tot orasul sa-i cumpere o floare dar nu a gasit iar mie mi-a zis ca nu a avut bani sa cumpere, iar mama normal ca s-a suparat.
In primul rand era un cadou primit de ziua ei iar in al doilea rand mamaia nici macar nu avea nici o legatura cu trandafirul, si nici macar nu a intrebat-o pe mama.
S-a dus in casa l-a luat si a plecat la Biserica iar eu atunci eram acasa si nu mi-a zis nimic.
Cum pot sa o conving pe mamaia ca ea a gresit si ce-i mai pot spune ca sa numai faca gura mare pentru ca ea nu recunoaste ca a facut o greseala si sa numai fie asa mincinoasa si rea imi vine sa ii pun o perna pe fata si spun ca s-a sufocat singura laughing)laughing

7 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Lasa adultii sa-si rezolve singuri problemele, mamaia ta a gresit, o femeie care calca in biserica zilnic in biserica sa umble si sa ia lucrurile altora deja e mult spus

evenso
| evenso a răspuns:

Nu te baga in aceasta problema.
Ea a gresit si parintii tai trebuie sa lamureasca treaba cu ea, sa ii explica frumos sa nu se atinga de lucrurile ce nu-i apartin, adica sa le dea altora fara sa ceara permisiunea.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Mamaia ta cand ia pensia sa i-o dea preotesei

| Stelutza1990 a răspuns:

Ceau.
Daca este adevarat ce scrii, mamaia ta ii o mare naroada. Scuze.

Spune-i asa : ca isi bate joc de familia voastra : va dispretuieste, va fura si va minte.
tatal tau + colegii, au facut un dar mamei tale.
Trandafirul ala, era un simbol.
Mamaia ta, face pipi pe acel efort si pe sentimentele altora, doar ca sa dea ea bine in lumea ei

Eu sper ca nu am inteles bine situatia, si sa nu fie adevarat.

Te-am tzucat, si fii atenta la ce este in jurul tau.

| mariukka a răspuns:

Lasa-i sai rezolve singuri probleme nu te baga oricum nu te vor ascultalaughing)scuze

| mary4048 a răspuns:

Probabil nu va recunoaste ca a gresit, fie din mandrie fie chiar nu constientizeaza asta.Cred ca ar fi bine s-o "pedepsiti" pentru o perioada, marginalizand-o, excluzand-o din activitatile pe care de obicei le faceati impreuna! E posibil sa-si dea seama in acest fel ca are mai multa nevoie de voi decat de preoteasa, si sa -si recunoasca greseala! Va doresc succes!

| Pharaprase a răspuns:

Pur si simplu ii poti explica cum sta treaba intr-adevar. nu trebuie sa iti tocesti nervii doar pentru ca ea nu pricepe un anumit lucru, din cauza faptului ca este batrana si neexperimentata despre aceasta generatie nebuna, singurul lucru care ai putea sa-l faci e sa-i explici cum sta situatia, daca nu asculta, atunci zapaceste-o pana pricepe.