| AndreiAndrei1999 a întrebat:

Am cumparat un pc acum 4 zile de la altex, pe site scrie ca poti returna un produs in termen de 14 zile de la cumpărare si sa nu fie stricat, zgariat, etc. Eu as vrea sa-l returnez inapoi pentru a lua alt ceva si problema e ca am bagat windowsul pe acel pc, nu are zgârieturi, nimic, in 4 zile nu am avut ce sa-i fac, cutia o mai am dar punga aia in care e bagat pcul nu o mai am si acei 'bureti' care tin pcul in cutie s-au rupt cand l-am scos. Am întrebat mai mulți prieteni, unii ziceau ca nu are nimic daca am rupt ala si nu mai am punga aia si ca conteaza pcul sa fie bun, alti zic ca nu ca am rupt ala si nu trebuia sa arunc punga si ca sigur nu il ia ca am bagat si windowsul pe el. Puteti sa imi ziceți daca o sa pot sa-l returnez chiar daca am băgat windowsul pe el, am rupt acei bureti de care ziceam si nu mai am punga aia in care era bagata unitatea?

Răspuns Câştigător
| Kiwibv18 a răspuns:

Sal. Lucrez la concurenta Altex si ca politica retur e in felul urmator!

Orice produs ( exceptie ingrijire personala... din motive de igiena ) se pot returna in 31 de zile de la achizitie.
Problema nu este windows-ul ca acolo poti sa dai un format.
Problema este la cutie... politica magazinelor de retail spune ca produsul se returneaza cu conditia ca acesta sa fie impecabil SI AMBALAJUL LA FEL ( deoarece acel produs se repune la vanzare )
Punga sau buretii nu sunt o problema... cutie e rupta si din start au un motiv sa refuze returul.
Cutie noua de pe olx nu poti lua pentru ca pe cutie este un SN ( Serial number ) care trebuie sa coincida cu cel de pe produs si de pe certificatul de garantie.
Du-te la ei... spune-le ca vrei sa il returnezi si spera sa iti accepte returul. Daca ti se refuza acest drept ( pe motivul ca ai cutia rupta ) din pacate nu ai ce face. Legea ii sustine!
Ca ultima masura incearca sa faci scandal si cine stie happy... poate poate. Dar sa nu intreci masura pentru ca iti vor arata usa

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Si eu am returnat un pc dupa 7 zile

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mare scofala sa dai un format la hard

| neutrino a răspuns:

Poti incerca totusi, nu ai nimic de pierdut! Nu uita ca-ti trebuie si bunul de cumparare, pe langa celelalte documente pe care le-ai primit.

| MrLucas a răspuns:

Poti returna linistit...

| Bîzu_Robert_1990 a răspuns:

Poti sa îi stergi windowsul si sa cumperi o cutie noua de pe olx