| Nox09 a întrebat:

Am dat pe 14 ianuarie o comanda de pe shein. De atunci imi spune ca pachetul se alfa in tranzit (arrived at the local facility). In prezent este 23 ianuarie. Comanda ar trebui sa vina, dupa caluclele site ului pe 29 ianuarie/ 1 februarie, totusi m-a speriat faza cu tranzitul. Are cineva niste sfaturi?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Comanda de la Shein vine din China cu cel mai ieftin si mai incet mijloc de transport, putand dura intre 2 si 6 saptamani.

Tranzit - inseamna ca pachetul este in tranzit, adica "in miscare", fiind abia preluat de la expeditor si pus pe primul mijloc de transport (probabil primul transport fiind o masina cu care il duc coletele toate la gara sau la aeroport spre a fi trimise spre Europa). Un asemenea tarseu are uneori 4-10 opriri si schimburi, intre aeropoarte, intre masinile care-l transporta, intre serviciile diverselor tari pe unde trece).

| carevaescu a răspuns:

Nu are rost să te sperii. Când un colet este "în tranzit" înseamnă ca a fost expediat de catre expeditor dar încă nu a ajuns la destinatar. Cum zice noi "e pe drum"

| edawn a răspuns:

Hello!

cand ai o comanda in local facility mai ai de asteptat din pacate

am dat o comanda pe 5 ianuarie, primit notificare de flight departure pe 10 iar pe 16 am primit ca se afla in bihor, pe 17 a ajuns in dolj ( adica la mine ), ( coletul meu a fost livrat prin sameday, dar sameday iti va pune un status fictiv pana cand nu ajunge coletul in Romania )

singurul sfat ar fi sa astepti, si daca chiar nu se rezolva dupa data estimata, sa faci o plangere pe shein in customer service