Întrebare recomandată | KGames a întrebat:

Am de trimis un colet catre Nigeria. Persoana care a cumparat obiectul(o camera video Sony) a platit ~450$. Cam care este taxa pe care trebuie sa o platesc la vama?

1 răspuns:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Inteleg ca tu (din Romania) ai vandut o camera video cuiva din Nigeria si ai incasat banii in avans. La vama nu platesti nimic, vama doar verifica ca in colet sa se afle ce declari tu (camera video) si nu droguri, arme, bani, ma rog obiecte interzise. Poti trimite prin posta sau un curier rapid care lucreaza pe destinatia respectiva (DHL, UPS, etc.) Era bine daca te interesai inainte sa faci tranzactia. Obligatoriu asigura coletul la valoarea reala ca daca se strica/sparge sau se fura pe drum sa poti fi despagubit/cumparatorul sa fie despagubit. Nu uita un ambalaj protector peste cutia originala (burete, polistiren expandat, hartie mototolita) ca sa reduci socurile. Africa e o destinatie scumpa, in general e scump sa trimiti colet extern din Romania.
Pentru Posta Romana ai linkul aici, ai si un calculator de cost, orientativ 100-110 RON pentru un colet intre 1 si 2 kg.
http://www.posta-romana.ro/......itare.html
Te sfatuiesc sa alegi neprioritar, fara alte optiuni gen fragil dar ambaleaza foarte bine camera astfel incat sa nu pateasca nimic daca cade pe jos de la inaltime. Si obligatoriu asigura la valoarea reala.
Am inteles ca iti da tracking number si poti urmari pe unde se afla coletul si daca a ajuns. Numarul asta il trimiti si cumparatorului imediat ce ai trimis pachetul ca sa poata urmari si el.
Sper ca te-am ajutat dar tu decizi ce si cum.