Întrebare recomandată | sunshine69 a întrebat:

Am o intrebare in legatura cu licitatiile pe ebay. De exemplu o persoana isi scoate ps3 ul la licitatie, licitatia incepe de la 0.99 $. Sa zicem ca eu castig licitatia cu 5$. el e obligat sa-mi trimita produsul sau poate refuza oferta mea dupa ce se scurge timpul?

2 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Vanzatorul are si optiunea de a stabili un pret minim pe care-l accepta, "reserved price". Daca nu a setat acest pret inainte de a lansa licitatia, este intr-adevar obligat sa-ti livreze produsul la pretul la care l-ai castigat.

| 4ndr33y a răspuns:

Este obligat sa iti livreze produsul la pretul cu care ai castigat licitatia. La fel si tu esti obligat sa platesti licitatia pe care ai castigat-o, nici unu nu are voie sa renunte.