| anonim_4396 a întrebat:

Buna, am o intrebare despre vinderea si cumpararea de pe magazinele online.
Daca cineva doreste sa vanda ceva online pe site-uri gen amazon/ebay, cum va proceda?
De exemplu astia care vand produse pe Amazon/Ebay etc, eu ca si cumparator, cum stiu daca produsul exista in realitate?
Daca cineva vrea sa le cumpere si plateste cu cardul produsul, CINE va trimite produsul?
Persoana care vinde produsul mi-l va trimite prin curier?
Sau il vor trimite firma aia online/magazinul(site-ul) de pe care e postat?
Adica gen daca ii trimiti banii si produsul este la el, iar dupa nu mai vrea sa iti trimita produsul sa zicem, atunci ce fac?
Sau astia care vand pe ebay, amazon, aliexpress, alibaba au deja produsele vanzatorului?
Intreb ca aici in Spania nu poti plati decat cu cardul si vreau sa stiu cum functioneaza sa nu imi iau teapa, ci sa stiu sigur.
Se poate sa platesti gen pe amazon/ebay si sa nu primesti produsul? Sau cum functioneaza mai exact procedura?
Cat de sigur este sa cumperi online cu cardul(in avans) de pe site-urile astea? Poti lua teapa sa nu primesti produsul?

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

" vreau sa vand online ceva, de exemplu niste boxe ...insa boxele nu exista in realitate, atunci ce?"

dacă ințeleg bine: tu vrei să dai cuiva o țeapă?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru DracuIa):

Cum functioneaza ce? Da un exemplu relevant, un link.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asta este o gluma? Sper ca este o gluma. Sti ce inseamna a vinde ceva?
Citeste din nou ce ai scris si gandeste putin. Vei gasi raspunsul singur.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru DracuIa):

Aparent tu esti cel beat aici.
Daca tu incerci sa vinzi ceva, acel produs nu exista si cineva comanda acel produs cum poti sa intrebi ce primeste acea persoana? Primeste ce ii trimiti tu, tu esti vazatorul, tu decizi ce ii trimiti. Nu ai produsul? Fie nu ii trimiti nimic, fie ii trimiti o caramida in locul produsului comandat, fie ii trimiti o cutie goala, fie o replica(toate aceste cazuri fiind inselaciune si pot fi atacate legal), fie creezi produsul si il trimiti.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru DracuIa):

Https://ibb.co/JchZcHP

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti penibil! Ai edita intrebarea, m-ai adaugat la igore si faci pe grozavul.
Eram sigur ca o sa o editezi dar din pacate nu am salvat printscreen-ul. Totusi am link-ul ititial din care se poate observa clar ca ai editat intrebarea si duce fix la intrebarea ta.
https://www.tpu.ro/......ca-cineva/

Si cica eu sunt ala beat.

Răspuns utilizator avertizat