| anonim_4396 a întrebat:

Am vândut o coroniță, nu am văzut, nici observat ca este puțin rupt dar nu de tot deci se poate purta, eu am trimis-o întreaga, posibil ca s-a rupt prin transport curier. M-a anunțat cumpărătorul și mi-a arătat poza. Acea coroniță am vândut-o la 80 lei, vrea sa îmi returneze produsul și să-i returnez banii, dacă nu vreau sa accept e vreo problema, fiind vina curierului sau puțin probabil și a mea?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vina este a ta ca nu ai ambalat-o corect si s-a stricat la transport.
Aici vanzatorul are obligatia totala sa o puna in cutie speciala cu protectie, sau sa o bage in polistien, ca sa fie obiectul protejat, ca de ajunge la cumparator deteriorat, atunci tu esti in pierdere, fiindca trebuie sa-i returnezi banii.

| dullcat a răspuns:

Nu conteaza ca nu este rupta de tot si se poate purta asa.Omul ala ti-a platit cu bani intregi, nu cu bani rupti.Conditia ca produsul sa fie decent, intact, e obligatorie, nu subiectiva.Curierul nu are treaba, tu ar fi trebuit sa o ambalezi astfel incat sa nu se ajunga in acest scenariu.De bun simt ar fi sa ii dai omului banii inapoi.Tu cate produse rupte, haine etc. porti in momentul de fata? Le-ai cumpara asa de la un magazin? Nu cred.Incearca sa te pui si in locul cumparatorului, nu sa te gandesti doar la propriul profit deoarece astfel vei avea mai mult de castigat daca dai dovada de intelegere fata de majoritatea clientilor.Bafta.

| Dismally a răspuns:

Returnarea prodului se face doar daca a fost vandut de o firma, de la persoane fizice nu ai ce sa faci.