| Anaa939839393 a întrebat:

Buna! Am facut retur la multifunctionala HP de la Altex. Momentan astept sa vina curierul pentru a fi luata. Intrebarea mea este daca imi va scadea din banii pe care trebuie sa ii returneze. In ziua in care am primit o am facut cateva copii xerox si am observat ca nu scoate toata pagina si i-am dat retur fiind nemultumit de produs.

15 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu platesti curierul nu magazinul, ei nu au nicio treaba cu asta, dar vei astepta mult pana sa i ti returneze banii magazinul deoarece procedura este greoaie, mai bine o vindeai pe olx decat sa o dai inapoi si sa platesti si curier si sa astepti banii doua luni, mai bine anuleaza comanda la curier si vinde o, macar scoti un ban pe ea decat sa mai dai tu alti bani.

| Anaa939839393 explică (pentru CristiDinBucuresti):

La Altex mi-au zis ca este gratis curierul… dar informatii despre produs nu mi-au dat in totalitate…

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Anaa939839393):

Atunci asa este cum au zis ei, dar pana i ti va da Altex banii inapoi ai de asteptat, cîti bani ai dat pe imprimanta si de ce trebuie sa o trimiti prin curier nu este in zona ta Altex? Sa o duci tu cu un taxiu.

| Anaa939839393 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Pai am dat 250 leihappy si eu nu stau in oras sa fiu aproape de Altex…doar ca dna de la call center mi-a zis ca in orice situatie si in magazin sau acasa tot online se va face…si de asta am facut online…dar cel mai bine cred ca am sa ma duc la magazin pana in oras…le dau produsul si le zic sa anuleze cererea aia…banuiesc ca

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Anaa939839393):

Off, cam multi bani ai dat si te au pacalit, roaga i sa-ti dea banii repede inapoi da le contul tau IBAN sa i ti vireze saptamana aceasta banii, ce varsta ai? Poti merge cu unul din părinti la ei ca sa nu i si bata joc de tine.

| Anaa939839393 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am 19 ani…doar ca pur si simplu de ce mai ai retur in 14 zile daca iti scade din bani

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Anaa939839393):

Deoarece sunt hoti.

| Wr3nch a răspuns (pentru Anaa939839393):

Nu te lua dup Cristi ca el saracul e paralel cu viata. O sa iti trimita banii inapoi in 3-5 zile lucratoare dupa ce imprimanta ajunge inapoi la ei.

| mihai69 a răspuns:

E posibil să scadă valoarea unui toner, deoarece ai folosit-o și ca s-o revândă, trebuie să pună un cartuș nou. Sau să nu accepte deloc returul.
Vezi ce scrie pe s@itul lor https://altex.ro/suport-clienti/servicii-retur-produse/ :
===
Produse care nu sunt acceptate la retur

imprimante/multifunctionale/aparate de fax care au cartusele/tonerele desigilate; =» adică fix cazul tău!

| Anaa939839393 explică (pentru mihai69):

Pai eu nu inteleg…cum ar vrea sa imi dau seama daca sunt nesatisfacut/ satisfacut de produs daca nu l utilizez asa cum trebuie? De ce mai este optiunea "Nemultumit de produs" si de ce mai sunt aceste 14 zile.

| mihai69 a răspuns (pentru Anaa939839393):

Sunt produse care prin testare deja pierd din valoarea comercială (cum sunt cartușele de cerneală sau toner) sau devin neigienice etc. Sunt specificate clar acolo toate.
Tu ar fi trebuit să faci o cerere de service, pentru că nu funcționează ok, iar ei trebuiau să repare drăcia pe garanție.
PS e oare posibil ca tu să nu fi setat corect opțiunile la copiere si din cauza aia să nu apară întreaga pagină?

| Anaa939839393 explică (pentru mihai69):

Au fost setate ok…totul A4…am si masurat cu rigla pe foi ca sa vad daca i fix totul in aplicatia HP happy. totusi mm curierul a venit si a zis ca nu i problema se rezolva.

| mi25 a răspuns:

Trebuie sa iti trimita alta multifunctionala de acelasi fel sau, in caz ca nu mai au, sa-ti faca o alta oferta. Poti opta pentru bani, care sunt la valoarea integrala de pe factura, daca esti in termenul de incercare.

| Anaa939839393 explică (pentru mi25):

Pai eu joi am primit o si joi seara i-am si dat retur…adica sunt in cele 14 zile…ar trebui sa primesc toti banii …

| mi25 a răspuns (pentru Anaa939839393):

Da