| Alecsandriii a întrebat:

Salut, tocmai ce am vandut un produs pe OLX.
Am comandat tot, curier, Urgent Cargus am platit livrarea si plicu in care sa imi vina banii. Doar ca de vineri (de cand a ajuns coletul la destinatar) nu mi-a mai venit nici un plic. Sa mai astept?

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Eu am inteles ca a trimis cu curierul comandat din siteul OLX si a platit el transportul coletului si costul rambursului "in plic" (costa 10 lei, daca primesti banii in cont costul e 0, dar na, poate nu o avea omul cont). Initiator, daca curierul a LIVRAT coletul vineri (deci a incasat banii de la client), azi sau maine ar trebui sa vina un curier sa iti aduca banii in plic.

12 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Ca sa iti vina banii trebuie sa se ridice coletul. Din pacate pe olx sunt foarte multe persoane neserioase care nu ridica si in cazul asta pierzi bani pe transport dus-intors.
Verifica prin AWB unde e coletul sau ia legatura cu destinatarul.

| mihai69 a răspuns:

Banii îi aștepți ÎN PLIC?!?
Pe ce lume trăiești?!?
Când vinzi ceva, trimiți prin curier cu RAMBURS. Primești banii frumos pe mandat sau în cont.
Plicul tău... Poate vine cu Iepurașul de Paște. rolling on the floor

| andreia67 a răspuns (pentru mihai69):

Eu am inteles ca a trimis cu curierul comandat din siteul OLX si a platit el transportul coletului si costul rambursului "in plic" (costa 10 lei, daca primesti banii in cont costul e 0, dar na, poate nu o avea omul cont). Initiator, daca curierul a LIVRAT coletul vineri (deci a incasat banii de la client), azi sau maine ar trebui sa vina un curier sa iti aduca banii in plic.

| sofisis a răspuns:

Cum adica plicul? Firmele de curierat nu plimba bani de colo-colo. Incaseaza banii si tie ti-i vireaza in cont.

| andreia67 a răspuns (pentru sofisis):

Exista si varianta sa primesti banii in plic de la curier dar costa in plus 10 lei, in cont e insa 0.

| sofisis a răspuns (pentru andreia67):

Habar n-aveam. Mersi happy

| mihai69 a răspuns (pentru andreia67):

Nici eu nu auzisem de varianta asta. Îmi cer scuze atunci colegilor cărora le-am votat un răspuns ca eronat - se pare că eu eram în eroare. sad

| Alecsandriii explică (pentru mihai69):

Eu am vorbit cu domnisoara care se ocupa cu programarea de la Urgent Cargus si mi-a propus doua metode prin care sa imi primesc banii: prin plic (12 lei) sau in cont direct, ideea e ca eu nu stiam contul si am ales prin plic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fă o sesizare!

| mihai69 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sesizare la ce?!? Curierul și-a făcut treaba, a livrat pachetul (încă de vineri, cum scrie mai sus).
Doar în cazul că e un cumpărător de bună credință ar mai putea spera să primească ceva.
Dar nu prea am auzit de mulți d-ăștia pe OLX.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mihai69):

Ei, mare lucru. Dacă destinatarul nu a primit coletul, plătește expeditorul taxele de livrare, și atât! Nu e mare scofala.

| mihai69 a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi tocmai asta e - că destinatarul A PRIMIT coletul, așa cum am scris și eu, și cel ce a pus întrebarea, mai sus.
Iar expeditorul a plătit oricum (când a trimis pachetul) taxele de expediere. (Scrie și asta mai sus).
Nu prea ești on topic, din păcate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mihai69):

Știi ce? Mă interesează prea puțin. Bye!