| BaiatulNebun12 a întrebat:

Aș dori să achiziționez niște căști și nu știu care este diferența din wireless sau Bluetooth. Care căști sunt mai bune?(unele știu ca le au pe amândouă dar nu este cazul)

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Ineys a răspuns:

Simplu: bluetooth e wireless dar wireless nu e bluetooth.

Alea wireless pot sa mearga si prin infrarosu sau unde radio.

In principiu bluetooth = variatate mai mare de dispozitive la care le poti conecta si wireless = raza mai mare de functionare. As merge pe bluetooth daca nu cumva iti lasi telefonul in camera si te duci cu castile pana la baie, avand baia la o distanta mare. S-ar putea sa pierzi legatura prin bluetooth, dar prin wireless ai o acoperire mai mare.

1 răspuns:
| Adry05 a răspuns:

Sincer, eu prefer wireless, poți să pleci cu ele din cameră și să continui să asculți fără să fi nevoit să cari după tine și dispozitivul pe care asculți. Ca rezistență e discutabil, la cele wireless probabil la un moment dat le scade eficiența bateriei de o să ajungi să nu le mai poți folosi cam deloc, iar la cele cu fir se poate rupe la un moment firu și să ajungi în aceeași situație.