| anonim_4396 a întrebat:

Aveți idee de ce unele magazine, de exemplu Zara, acceptă doar plata cu card bancar? Mă refer la cumpărături online. Eu înțeleg că ele vin din altă țară, dar alte magazine acceptă şi plată ramburs.
Mulțumesc, ofer funda.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu exista nici un magazin de afara care sa accepte ramburs! Daca imi dai un singur exemplu iti trimit o pălinca de Bihor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Unele magazine s au modernizat și sunt în anul 2019.
Altele mai risca comenzi aiurea sau refuzate prin ramburs

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Probabil sunt multi copii care comanda de pe internet, si cand le vine coletu, nu se mai duc sa il ridice, ca ori n-au bani, ori se razgandesc pe parcurs. O companie pierde bani multi pentru asta, pentru ca ei platesc pentru trimis, si daca nu ridici coletu, ei platesc si pentru retur.
Platind cu cardul, se elimina pierderile astea aiurea, si mi se pare si cel mai corect. Ba vrei ceva, baga tata cardul, ai platit, si stii o o treaba, ca daca intarzie aia cu coletu, si tu cheltui banii, pentru tine e nimic, da pentru ei, daca intr-un an au 1000 1500 de comenzi neridicate, pai lucreaza in pierdere deja.