| Flavianadx a întrebat:

Berea fara alcool are de fapt alcool? :O
M-am uitat pe o doza si scria mic langa ingrediente ca are maxim 0, 5% alcool.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce înseamnă de fapt?
Acel conținut minimal de alcool, rezultă din procesul de fabricație. Astfel alcoolul din berea fără alcool nu poate fi eliminat total.
Astfel, o doză de bere fără alcool s-ar putea să conțină maxim acest procent, care nu produce efecte asupra organismului.
Dar sunt unii care beau 10 litri. Calculează și vezi ce se întâmplă în acest caz.

8 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

In general nu, daca scrie 0.0%, inseamna ca nu.
Daca pe doza respectiva scria 0.5% inseamna ca avea 0.5% maxim.

Incearca sa te uiti pe mai multe.

| relian a răspuns:

Aioa nu este bere cu 0 alcohol, de aia si scrie.Pe berea fara, va scrie 0, sau 0.0 alcool.
Am si eu 6 sticle de Heineken, scrie 0.0 alcohol, iar la ingrediente nu e scris nimic de alcool.inseamna ca e zero alcool.

| Flavianadx explică (pentru relian):

Pai e o contradictie. Pe fata scrie "alcohol free beer" si pe spate langa ingrediente scrie "max 0.5% alcool".

| relian a răspuns (pentru Flavianadx):

Da e magarie, dar in RO merge, ce e normal in RO laughing acolo orice este posibil
La mine aici, chiar am in frigider bere cum am zis si scrie 0 alcohol si la ingrediente nu scrie nimic car avea alcool.

E ok oricum nu te afecteaza procentul ala cu nimic, deci poti bea linistita, la o sticulta de aia nu simti nimic happy

| Frank51 a răspuns:

Da, are atât de puțin încât nu iese la etilotest.

| Lukasssz a răspuns:

Asta nu se poate numi bere!

| Mirel4412 a răspuns:

Daca manaci si ceva pe langa bere sau trece un timp de 10-20 min de cand ai consumat-o, se duce tot alcoolul din corp.

| 19flo79 a răspuns:

Daca scrie 0% atunci nu are.
Mai este si bere pe care scrie 1% sau 1, 9% dar una doua beri nu ies la etilotest happy