| Hela a întrebat:

Buna! A dat cineva comanda de pe shein? E o anumita suma care nu trebuie depasita sau greutate sau se adauga taxe in plus dupa o limita?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da! la peste $100 se percep taxe vamale si TVA.
Greutatea nu conteaza, ca aia este raportata la plata transportului.

| Hela explică (pentru Violleta2022):

Pretul total apare inainte de plasarea comenzii cu tot cu TVA daca e peste 100$?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Hela):

In primul rand, nu se plaseaza nici o comanda pe Shein, fiindca este un site international de unde CUMPERI si platesti online, ca nu ti se trimite marfa pana nu le intra banii in cont.
Pe site-urile internationale NU se fac comenzi, ci se cumpara cu plata facuta imediat.

Apoi, plata taxelor vamale si a TVA-ului este facut la intrarea in Romania si nu are nici in clin sau maneca cu pretul platit la cumpararea marfii de pe Shein din China.
Deci, daca tu ai cumparat marfa de pe shein (ori orice alt site international) si factura marfii platite depaseste $100, atunci cand coletul ajunge in vama din Romania este calculat si tu trebuie sa platesti vama la marfa importata si TVA la suma respectiva.