| damiannn232 a întrebat:

Salut,am nevoie de ajutor in legatura cu Shein:

1.Cum imi pot face cont pe firma pe shein pentru a cumpara online?
2.Imi trebuie firma separata pentru a comanda produsele si a le platii pe firma?
3.Am limita pe Shein pentru comenzi prea mari sau multiple produse?

Multumesc

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

1. Intri pe site-ul Shein si iti faci cont normal, de user, cu datele tale reale si complete, fiindca factura vine pe numele tau si la vama este posibil sa fii chemat sa ridic pachetul

2. Nu-ti trebuie firma daca comanzi pentru tine.
Daca vrei sa revinzi produsele cumparate de pe Shein, poti sa iti faci un PFA (persoana fizica autorizata la Camera de Comert din Judetul tau) si sa pastrezi toate facturile cu care cumperi produsele online si cele de vanzare (pe care le dai tu clientilor), ca sa le ai la sfarist de an financiar, cand depui taxele, sa se faca balanta intre ele, cu suma cheltuita pe cumparaturi si suma incasata (bani primiti in banca sau prin paypal).

3. Nu ai nici o limita pe Shein, poti sa cumperi de milioane de dolari, dar trebuie sa ai bani multi sa platesti taxele de import si TVA-ul la vama romana., atunci cand soseste coletul sau coletele Pentru cateva sute de doalri nu se ia taxa sau TVA, dar pentru comenzi mari, platesti taxe de import statului roman.

Nu are importnata ca produsele vin intr-un pachet sau in 100 de pachete, fiindca taxele vamale sunt percepute la valoarea platita pe produsele cumparate, nu pe numarul de pachete.

| damiannn232 explică (pentru Violleta2022):

In regula, imi poti da mai multe detalii despre un PFA?
1.Ce acte am nevoie?
2. Taxe
3.Se face si cu programare si daca da, unde?
4.Am nevoie de cel putin un angajat pentru PFA?
5. Dupa ce imi fac PFA-ul imi pot pune capital social mai putin si daca da, ma ajuta la scutirea taxelor anuale catre stat sau de ce?

Mersi anticipat.