| MaraMadalina1888 a întrebat:

Buna, am 600 de lei si vreau sa îmi iau haine de pe shein de ei. Mama nu vrea sa dea cardul ei ca după sa-i dau banii eu, spune ca nu își da cardul ca-i ia toți banii de pe el.Și mai spune sa îmi păstrez banii și sa nu-i cheltuiesc, dar ce sa fac cu ei? Nu e ca și cum îi dau la păcanele, nu înțeleg de ce nu ma lasă sa-i cheltuiesc. Vreau 2 lucruri, chitara electrica și haine.Nu ma lasă să dau banii pe nici una dintre ele.Ce pot face?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

A face un card inseamna a face/deschide un cont in banca. Se poate face la aceeasi banca sau la oricare alta.
Cardul de credit = inseamna ca banca iti ofera bani (credit).
Cardul de debit = inseamna ca iti pui tu bani pe cardul (contul) care ti-l da banca.
In cazul tau ai nevoie de un card de debit. Pentru acest lucru trebuie sa mergi la banca -si cu mama ta in mod obligatoriu.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti face nimic, fiindca nu ai card bancar si nu poti face cumparaturi online fara el.
Astepti sa mai cresti si cand vine timpul, iti faci card bancar.
Intre timp, iti cumperi ce ai nevoie din magazine, cu banutii in mana.

| anonimg a răspuns:

Oricine poate sa faca un site de cumparaturi cu cardul, si unde vanzatorul poate vedea contul si parola cardului; ii va fi usor sa faca un card identic (sa-l cloneze) ca apoi sa scoata bani de pe el.

Fa-ti un card al tau (de debit) unde mama ta sa iti puna bani pe el, strict cu suma pentru cumparaturi si cu transportul. Asa mama ta va dormi linistita.
cat dspre convingere, nu stiu ce sa zic. Daca toate hainele iti sunt de trebuinta poate ca o vei convinge. Dar daca te stie cheltuitoare... eu zic sa iti cumperi doar hainele care iti trebuiesc. 600 de lei nu ar fi mult; dar pentru unele familii poate fi foarte mult.

| MaraMadalina1888 explică (pentru anonimg):

Mulțumesc, ai idee cum as putea face un asemenea card? Și unde, I am spus mamei și a zis ca nu știe cum sa facă unul si dacă exista

| anonimg a răspuns (pentru MaraMadalina1888):

A face un card inseamna a face/deschide un cont in banca. Se poate face la aceeasi banca sau la oricare alta.
Cardul de credit = inseamna ca banca iti ofera bani (credit).
Cardul de debit = inseamna ca iti pui tu bani pe cardul (contul) care ti-l da banca.
In cazul tau ai nevoie de un card de debit. Pentru acest lucru trebuie sa mergi la banca -si cu mama ta in mod obligatoriu.