| anonim_4396 a întrebat:

Paii...am o problema cu mama. Aproape in fiecare zi tipa la mine si ma cearta din orice. Astazi m-a chemat sa ii sterg o poza de pe un site si i-am spus ca nu stiu, am vrut sa plec iar ea a inceput sa tipe si sa spuna ca nu sunt buna de nimic, ca nu stiu sa fac nimic.
Ma deranjeaza ca eu nu ii fac nimic iar ea e mereu pusa pe cearta. De fiecare data cand vine din oras [ nu are servici dar mereu se plimba prin oras si pe la Bucuresti, eu stau intr-un oras aproape de Bucuresti, cu prietena eistraight face] incepe si tipa la mine. Cand e tata acasa totu' e numai lapte si miere intre ei dar cand intreaba tata de mine ea incepe: ia uite ce mi-a facut fi'ta sau i-am zis sa faca ceva si nimic nu face sta numai pe laptop toata ziua chatterbox, tata tine cu mine pentru ca eu mai mult cu el si bunica am crescut si nu ma cearta iar ea incepe si se ia de el ca de ce nu imi zice nimic straight face.
Am incercat sa o inteleg dar nu pot, adica ea mereu spune tuturor ca nu ma cearta si etc. chestii care sunt niste minciuni si ma streseaza.
Imi acorda libertate: pot sa stau mult afara, sa merg in cluburi, sa am iubit etc, din punctul asta de vedere ne intelegem minunat.
Si la liceu x_x, eu sunt clasa aIXa si am cateva fete foarte destepte iar eu nu sunt chiar un geniu, mai am un 6/7 la unele materii, fetele acelea au numai 10 pe linie si ea ar vrea sa fiu ca ele, mereu cand iau 8 sau 9 imi reproseaza ca eu nu invat deloc, ca o fac de rusine in oras, ca fetele alea cum pot sa ia note asa mari, una dintre ele sta si invata pana la 3-4 dimineata iar eu nu vreau sa ajung asa, pur si simplu nu imi sta in caracter sa invat mai mult de 2 ore.
Acum doua zile venise o prietena de-a ei la noi acasa si vorbeau de scoala si mama ii spunea ca eu nu trebuie sa fiu prima pe clasa dar nici cea mai proasta sa fiu la mijloc iar dupa ce a plecat femeia aia a inceput sa imi spuna ca eu trebuie sa fiu in primii 10 [ceea ce e foarte greu din cauza ca sunt multe fete destepte in clasa mea]. Ma da peste cap, sincer, mereu cand vrea sa cumpere ceva de care nu e neaparata nevoie in casa da vina pe mine, spune ca se cheltuiesc cu mine toti banii iar eu am inceput sa ii mai pastrez si cand a vazut ca nu imi iau de mancare la liceu [am inceput sa tin o cura pentru ca ea mi-a bagat in cap ca sunt foarte grasa desi am mare lipsa de calciu si probabil o anemie usoara] a inceput sa imi spune ca sunt zgarcita ca trebuie sa ii cheltui nu sa ii tin si i-am zis ca vreau sa ii tin sa merg la discoteca cu ei si a zis sa ii cheltuiesc.
Okayy.sorry ca m-am lungit atat laughing.
Niste sfaturi? Sincer, ma aduce la disperare x_x. Nu pot sa discut cu ea pentru ca e toata ziua plecata si ne vedem rar. Fundita si vot.

1 răspuns:
| bebetho a răspuns:

Vorbeşte cu tatăl tău despre asta, aşa cred că ar fi cel mai bine.
Când mama ta iţi spune că nu eşti bună de nimic spune-i că nici ea nu-i mai presus din moment ce doar tatăl tău aduce bani în casă. Dacă e foarte irascibilă nu-i spune asta!
ps. dacă mai ai nevoie si de alte sfaturi lasă-mi msg cu un id.
Baftă!