| mariaandraciorag a întrebat:

Bună.Am dat o comandă pe un site acum o săptămână și am dat o adresă greșită. Am sunat și la call center ul site ului unde am făcut comanda și mi au spus ca îmi vor trimite o cerere de relocare dar e mailul din aplicație este vechi și nu mai pot intra pe e mail.Am sunat și la fan curier și mi au spus ca pachetul este în depozitul din județul meu dar nu au cum să mi l trimită. Eu am plătit comanda cu cardul și nu știu dacă mai pot recupera bani sau coletul. Mulțumesc

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Daca ai dat adresa gresita si nici nu se mai pot face mentiuni in acest sens pentru ca a trecut prea mult timp, atunci coletul ar trebui ca dupa un nr.de zile sa se intoarca inapoi la vanzator, bineinteles acela achitand taxa de transport (retur) daca nu are stipulat in contract altceva cu firma de curierat

Dv. veti primi banii abia dupa ce vanzatorul isi va primi marfa inapoi, este posibil sa retina din suma achitata de dv. plata pentru transportul primirii returului adica in jur de 25 de lei daca nu era ceva foarte voluminos si era in aria de acoperire a curierului!

De ce asta? pentru ca dv. ati platit transport doar tur, nu si retur care este definit ca 2x pret de transport, bineinteles exista destule situatii in care transportul poate sa fie gratuit pentru cumparator!

Parerea mea este sa luati legatura cu VANZATORUL (societatea de pe siteul de pe care ati cumparat) si cereti lamuriri referitoare la cum va puteti lua banutii inapoi si in cat timp vor fi ei virati inapoi in contul dv.

Pe viitor mai multa atentie, daca adresa nu este corecta unde se poate face livrarea?

totusi din experienta mea cu societatile de curierat stiu ca si daca dau o adresa gresita (dar care exista nu este fictiva) dar un nume si prenume corect alaturi de un numar valid de telefon, atunci ei imi pot aduce coletul la o adresa indicata de mine! Dar asta o fac doar curierii zonali cei care au deja coletul la ei in masina!

| SuNaM a răspuns:

Coletul da! Dar e putina bătaie de cap. Vorbești cu Fan Curier sa te duci tu la depozit sa ii faci ridicare personala. Și îl iei direct. Dacă au puncte aproape de tine nu e asa rău. Banii o sa ții iei înapoi când fan curier neputând livra va trimite coletul înapoi la magazinul de unde ai luat produsul. Aia o sa îți dea banii înapoi în termen de 14 zile maxim depinzând de ei.