| cooldreams a întrebat:

Am si eu cateva intrebari in legatura cu site-ul amazon.com.
1. Trimit cumva comenzi si in Romania?
2. Imi trebuie neaparat cont ca sa pot cumpara ceva?
3. Cat m-ar costa transportul pana in capitala?
4. Pot alege modul de livrare?
Va multumesc anticipat!
PS: Dar de amazon.co.uk ce stiti?

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

1. Evident, dar cel mai practic e sa iei de pe amazon.co.uk, fiindca iti vin prin curier pina in usa si nu ai de platit taxe vamale, fiind din UE. Transportul e foarte ieftin, m-a costat vreo 40 RON transportul prin DHL>Cargus al unei oale sub presiune, coletul avind vreo 4-5 kile, de exemplu.
2. Cont pe site, desigur. Card bancar, la fel.
3. Vezi punctul 1.
4. Oarecum, exista standard si expres, ala expres e cu mult mai scump...
P.S. Vezi mai sus...winking

2 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Am facut comenzi si de pe amazon.com si cel co.uk. Platile se fac cu cardul. Pe Amazonul.com trimit numai carti, jocuri, cd/dvd-uri pentru Romania, pe cand Amazon englezesc trimit orice. Transportul pe amazon. co.uk este 5-10 lire depinde de greutatea produsului. La amazonul.com transportul de mine ales a fost prin curier si pachetul (o carte album) a ajuns in 3 zile direct la usa.

Daca nu alegi optiunea de curier pentru amazon.com, iti va veni aviz de la posta vamala, ceea ce este comandat din Europa (amazon. co.uk) vin cu posta romana. Cele din Anglia mi-au ajuns in 5 zile.

| EaEmma a răspuns:

De pe amazon.com cu card VISA ELECTRON, te inscri pe site, faci comanda si in maxim 2 sapt. ajunge coletul prin Standard International Shipping & Handling care e de vreo 8-13 USD. Poti sa optezi si pentru. variante mai rapide dar te duce pe la 13 USD si vin cam intr-o saptamana. Iti trimit si mailuri de confirmare a comenzii si cind s-a efectuat shipping-ul (de obicei 1-2 zile).
Succes!