| Bernadettkkk a întrebat:

Buna! Am si eu o intrebare legata cu VINTED. Am vandut un articol, am eticheta de expediere insa in timp mi-a suspendat contul de o luna. Daca trimit pachetul o sa ajunga si primesc banii pe cont?

17 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Vad ca a inceput lumea sa vina cu plangeri pe TPU la adresa vinted, deci se pare ca ceva pe acea platforma nu functioneaza! de ce zic acestea? pentru ca nu esti prima persoana care vine cu probleme referitore la platforma lor!
o intrebare din partea mea, daca contul iti este suspendat actual, cum poti sa mai trimiti produsul si catre cine o faci? pentru ca cumparatorii de acolo dau comanda fata de produsele tale prin intermediul aplicatiei nu?

| Anonimul151 a răspuns (pentru Simpatic):

Chiar au probleme cu platforma aia... Adică am solicitat să îmi șteargă contul, și doar în 7 luni mi se șterge. Deoarece îmi păstrează."datele". Dacă solicit sa mi se spună motivul blocării contului, efectiv nu spun nimic.

Îmi trimit email cu răspunsuri la solicitări, tot mă bat la cap să le dau un răspuns dar când încerc sa le trimit... Eroare. Adresa de e-mail incorectă. Deci clar e o problemă. Nu am făcut nimic și tot mi au blocat contul. Oare doar pentru că am anulat comanda? Puteam să o anulez. Scrie și în termeni și condiții... Dar, se pare că pun vina pe vânzători sau clienți dar nici ei nu respectă regulile.

| Simpatic a răspuns (pentru Anonimul151):

Pai nici nu stiu unde se pot face plangeri, intuind ca ar fi bine sa se faca sesizari cat multe la ANPC! daca este asa si abunda in nesimtire, atunci le doresc sa falimenteze cat mai repede!

iata cine declara ca sunt ei :
Suntem Vinted UAB, o companie înregistrată în Republica Lituania. Avem sediul în Švitrigailos, nr. 13, LT-03228 Vilnius, Republica Lituania

acum o sa par "comunist" dar ne-au invadat strainii din tarile de "mana a 2-a" cu platformele lor, fie ca vb de modivo, olx si cati si mai cati, si nu stiu ca si autoritate romana cum reglementezi si cum ii tragi la raspundere pe unii care au sedii prin fel si fel de "paradisuri fiscale", si actioneaza prin terti in tarile Europeiwinking

daca credeati ca suntem doar gunoiul europei ei bine v-ati inselat suntem si bataia de joc a europeiwinking aici toti au interese si castiguri dar cand vine vorba de obligatii isi inchid taraba si numai sunt de gasitwinking

| Anonimul151 a răspuns (pentru Simpatic):

Din păcate da... Majoritatea platformelor de genul asta sunt deținute de străini. Și da, îți dau dreptate. Străinii ne invadează în general, nu doar în legătură cu platformele astea...

Ei se cred mai "presus" de legea din România de ex. Ei cred că termenii și condițiile lor sunt peste legea locala, din România. Deși nu e așa. Regulilor nu înseamnă nimic. Legea ar trebui sa fie mai puternica. Dar în multe cazuri nu e așa, din păcate.

Din păcate da, suntem bătaia lor de joc. Nu îmi pasă ca mi au închis contul, pentru ca îl pot redeschide. Pe mine ma enervează faptul că nu îmi șterge contul acum și ca trebuie sa aștept efectiv 7 luni. Doar pentru că astea sunt "regulile " lor. Nici nu știu dacă asta e legal. Adică dacă solicit să mi se șteargă contul, datele din el definitiv nu ar trebui să facă asta la cererea mea? Atunci când eu ( consumatorul practic ) al acestei platforme dorește? De ce sa aștept 7 luni sa mi se șteargă niște date "personale" cum zic ei: email, nume și prenume și ne de tel. Ca le păstrează conform Legii. Nu știu care lege... Poate nici nu exista așa ceva. O să fac o solicitare la Anpc, nu neapărat neclamatie sa vad ce spun. Pentru că nu știu dacă aparțin de ei. Mai ales că e o companie cu sediul în străinătate. La ăștia nu știu dacă le fac ceva...

| Simpatic a răspuns (pentru Anonimul151):

In ceea ce priveste protectia datelor, aplicarea normelor GDPR in Romania avem aceasta autoritate https://www.dataprotection.ro/
Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal, le poti trimite lor mesaj in legatura cu aceasta speta, dar stii cat de mici suntem ca putere fata de straini...nu vreau sa mai intru in chestii socio-politice ca as avea multe de zic.
Pe scurt suntem priviti astfel ca tara si suntem insignifianti in raport cu tarile puternice, datorita celor care s-au plimbat in politica si la fruntea acestei tari in ultimii 34 de ani...

| Anonimul151 a răspuns (pentru Simpatic):

Efectiv își bat joc și de mine și de alții. Dacă tot pun întrebări tot îmi închid chatul.

Printre motivele blocării contului mai e și "Vânzare ilegală". Dar nu am vândut nimic ilegal. Am pus la vânzare un puzzle. Și atât. Mai există o grămadă doar că alte modele cum e al meu. Asta e lucru ilegal la ei.

Ei se cred că în România trebuie respectată legea lor din Lituania. Doar pentru că platforma de acolo este...Nu înțeleg. Dar eu abia aștept să scap de ei. Pentru că tot continua că ștergerea definitiva a contului se face după 7 luni. În acest timp tot trimit emailuri iar eu nu vreau asta. Vreau cât mi repede sa scap de ei.

| Simpatic a răspuns (pentru Anonimul151):

Te cred, dar ce poti sa faci? sa ii dai in judecata? nu ar strica, dar ce poti sustine ca si motive, probe si argumente!
cred ca daca ii dai la ANPC si la acea autoritate a protectiei datele, sunt suficient 2 controale incat sa le dea nasul jos!
in rest toti ce poti face este sa te resemnezi!

am fost si eu patit cu alti ilustri scammeri si anume societatea paysafe (paysafecard), daca nu le-am argumentat, le-am vorbit frumos, i-am amenintat cu autoritatile, ei o tineau pe a lor. pana la urma mi-am vazut de treaba si uit de ei si de serviciile lor

| Anonimul151 a răspuns (pentru Simpatic):

Nu îmi bat capul cu judecăți sau mai știu eu ce. Că mai mult se complică. Și oricum... mai mult chiar si statul roman nu le dă dreptate Românilor. Ci ăstora. Străinilor cu platformele astea. Dar daca de ex eu mi aș face o platformă de genul, chiar și statul m ar da în judecata. Și asta nu e corect deloc. Am zis ca exemplu ca dacă aș avea eu o platformă de genul.

Sunt multe platforme de genul asta.

| Anonimul151 a răspuns (pentru Simpatic):

Chestia e că le am solicitat, am făcut ce au zis pentru a șterge contul și acum îmi fac seen și la mesaje... Ceea ce nu este în regulă. Nu știu ce se întâmplă dar aș vrea ca platformele astea străine sa dispară din țara asta dacă nu respectă legile. Ca asta fac. Incalca legile și autoritățile acceptă.

| Anonimul151 a răspuns (pentru Simpatic):

Într un fel am rezolvat. Am primit răspuns de la ei după insistențe... Ștergerea contului definitiv a fost programat peste 7 luni de la blocarea contului. Pana atunci dacă doresc sa vând ceva sau sa cumpar pot sa îmi I au o cartela cu 0euro de la un magazin, care este gratuită și îmi fac un nou cont și am rezolvat problema asta. Nu aștept după ei să îmi deblocheze contul...

Chestia e că se găsesc lucruri ok, și bune... Și mult mai ieftine decât cele noi... Decât sa dau de ex 40 lei pe o carte nouă, mai bine dau 10 lei + 10 lei transportul și plătesc doar 20.

Dar la capitolul cu regulile lor stau prost.

| Simpatic a răspuns (pentru Anonimul151):

Eu am niste haine pe care nu le mai port, sunt tipla, unele sunt de piele gen bine geci imitatie purtat o data
dar datorita regulilor lor, prefer sa le donez decat sa pun pe vinted unde as putea sa scot bani de buzunar si de benzina, dar sa raman cu contul suspendat...mai bine donez laughing

| Anonimul151 a răspuns (pentru Simpatic):

Da exact... Poți încerca dacă vrei sa le pui și pe vinted. Deși mi au suspendat contul, nu mi l deblochez tot mi am făcut altul pe alta adresa și nr de telefon. Deși ei zic ca nu am voie. Din moment ce sunt adrese de email diferite, nr de tel diferite... nu pot sa îmi interzică sa nu mai am conturi.

Rămân la aceeași părere în legătură cu platforma asta. Dar, se găsesc lucruri mai ieftine sincer. Am vrut sa îmi I au o carte, care noua costa peste 30 - 35 lei. Dar am găsit o aseară pe vinted cu 10 lei + 10 lei transportul e doar 20 lei. Mult mai ieftin și mai ok...

Dacă vrei sa le vinzi sfatul meu este să mergi la un magazin și să iei cartele de alea cu 0euro. Sunt gratuite. Au doar nr de tel. Îți faci un cont de google cu o adresa de e-mail și gata... Așa măcar nu îți blochează contul de pe adresa și nr tău de telefon real. Eu am făcut greșeală asta... Acum nu o mai fac. Aștept sa mi se șteargă contul peste 7 luni. laughing Asta dacă o sa îl șteargă... Ca nu prea au dorit.

| Simpatic a răspuns (pentru Anonimul151):

Ok, o sa tin cont de sfaturi
te salut

| Bernadettkkk explică (pentru Simpatic):

Inainte de a bloca contul eu am acceptat oferta clientului asa ca aveam deja codul QR

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai contul suspendat nu trimite nimic, canu-ti vei primi banii.

| Anonimul151 a răspuns:

Și eu sunt într o situație de genul. Doar că am anulat comanda primită pentru că clientul părea dubios. Și nu am vrut să risc. Așa că mai bine am anulat-o. Problema e că mi au blocat contul. Și nu îmi spune pentru cat timp. Probabil definitiv. Motivul/motivele nu le știu. Pentru că în mesajul ala spun mai multe exemple, de posibile cauze. Dar nu motivul exact. E un mesaj lung. Cei de la vinted evita sa îmi răspundă la întrebarea de ce mi au blocat contul. Și sa îmi zică motivele.

Deci clar au ei probleme cu platforma.

Pe lângă asta înainte de asta, primeam efectiv din 30 în 30 min ca e blocat contul pentru că am fost suspect că folosesc nu știu ce instrumente. Iar peste 20 min îmi ziceau că m au deblocat. Iar asta nu s-a întâmplat 1 data. Ci de vre o 6 ori. Iar ultima data m au blocat de tot.

Sfatul meu e să nu te riști. Poți rămâne și fără produs, și fără bani... Mai ales dacă e blocat contul nu cred că îl poți trimite... și sa apară și în aplicație. Așa în caz de ceva nu poți intra, nu poți face nimic ..Pentru a rezolva. Mai bine așteaptă pana la deblocare.

| Bernadettkkk explică (pentru Anonimul151):

Eu am trimis si am si primit banii! Nu stiu cum dar am reusit! Chestia e ca inainte de a bloca contul eu aveam deja codul QR.