| Anonim6282 a întrebat:

Am trimis un colet prin Fan Courrier. Cine plătește curierul? Eu sau destinatarul?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca l-ai trimis deja, inseaman ca-l plateste destinatarul.
De platit, il plateste cel pe care destinatarul (adica tu) il marcheaza, pe actele de trimitere.
Tu ce ai marcat?

| Mariaavrmaiancu a răspuns (pentru Violleta2022):

Gresit! Destinatarul nu este el ci ce-l ce primeste! Expeditorul specifica faptul ca va plati el sau destinatarul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă deja l-ai trimis este de înțeles că destinatarul plătește. Dacă destinatarul refuză coletul tot tu va trebui să plătești transportul.

| Anonim6282 explică (pentru anonim_4396):

Încă nu l-am trimis. Am plasat doar comanda. Pe 2 iulie va veni curierul sa il ridice

| Romeo16101 a răspuns:

Salut, daca ai precizat acolo ca e cu taxa inversa, inseamna ca destinatarul va platii, plus ca daca tu nu ai oferit nici un ban dar ti-au luat coletul, inseamna ca nu mai ai cum sa platesti tu, logic nu?

| Mariaavrmaiancu a răspuns:

Plata o face cel nominalizat de tine, expeditorul. Daca tu spui ca platesti, platesti tu. Daca spui ca plateste destinatarul va plati cel ce primeste.