| Andrei203 a întrebat:

Buna,am vazut ca pe wish exista telefoane cum ar fi Samsung galaxy s10 la 2 milioane care el normal este peste 40 de milioane.Pe wish produsele sunt fake, sunt de cea mai proasta calutate sau?

6 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Tu intrebi pentru TPU ce vand altii pe mai stiu eu unde? Daca tot ai intract acolo poti sa si intrebi,trimit-le mesaj si intreaba exact ce anume te intereseaza,trebuie sa primesti un raspuns,iar daca aia acolo zic ca produsl ala este original ca e Samsung,atunci asa este, tu ai mesajul de la ei, platesti prin paypal ca ala e garantat si daca nu este cum au spus ei primesti banii inapoi.

Deci intreabai pe aia care vand nu pe TPU, fiecare aici isi da doara cu presupusu, clone, rahat prajit laughing

| anonimg a răspuns:

Eu zic să îți dezinstalezi aplicația wish pentru că mai rău îți faci.
Este normal că nu poate exista Samsung s10 la doar 200 de lei. Este o copie. Iar calitatea unei copii lasă mult de dorit în toate privințele. Poate nici semnal bun să nu aibă; nu mai zic de gps că poate să îi lipsească cu totul; calitate proastă a ecranului și a camerei foto/video; poți să nu ai acces la Google play.
Pe site (în aplicație) imaginile sunt frumoase și îți iau ochii. Tocmai de aceea eu zic să dezinstalezi aplicația wish.

| doctorandus a răspuns (pentru anonimg):

Wish.com, e site real, cu produse adevarate, si-ti vin acasa.

Uneori scrie clar: produsul gratuit, dar transportul costa. Pe Wish trebuie sa citesti tot ce scrie la descriere, de ex. hard disk 10 TB la 2 euro? Nu, scrie clar ca e doar carcasa, hard diskul trebuind sa-l adaugi tu personal. Deci: casca bine ochii la ce scrie!

Si nu e obligatoriu mai ieftin ca altundeva. De ex. am comandat o lanterna, a venit fara acumulatori (tip 18650) si fara alimentare, m-au costat astea mai mult ca lanterna. De fapt, nu mi-au promis acumulatori si alimentare, asa ca nu au comis nicio escrocherie.

Plus: atentie la vama/TVA. Eu fac mai multe comenzi mici decat una mare, tot banii aia ii platesc pe produse si transport, dar scap de TVA si de vama.

E bun daca stii bine ce cumperi, de ce si la ce pret. Nu trebuie sa cumperi impulsiv.

Si, da, exista unele escrocherii pe el, am cumparat niste stickuri USB de 2 TB si sunt fake, dar am primit toti banii inapoi fara sa fie nevoie sa le trimit inapoi. 2 TB memorie flash costa 200-600 euro (pret pentru producator, nu pentru vanzator), nu 8 sau 10 euro.

Pentru produse scumpe *nu* recomand Wish, ci eglobalcentral. Cum poate fi atat de ieftin? Nu platesc TVA si vama. Daca te prinde vama, iti compenseaza plata.

| Wr3nch a răspuns:

De obicei e vorba de o clona, facuta cu ideea de a arata ca originalul, ca sa vrajesti lumea ca mama cati banin ai.

| aXy99 a răspuns (pentru Wr3nch):

Nici macar o clona nu poate sa coste 200 de lei.

| doctorandus a răspuns (pentru aXy99):

Chinezii vand replici de Samsung, care au cel mult 1 GB memorie RAM si sistem de operare foarte vechi. Practic nu sunt bune decat de telefonat, surf pe web si YouTube, la chestii mai grele dau chix.