Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Bună.Care e diferența dintre stilou tip pix și stilou cu penita? Care e mai bun?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Stiloul tip pix este denumit clar pix si nu este stilou. Celalalt este stilou cu cerneala si e logic sa aiba penita.
Of, pe ce lume traiti?

| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista stilou tip pix, acela fiind simplu numit doar PIX.
Stiloul are penita si se umple cu cerneala, printr-un rezervor.

| darrio2007 a răspuns (pentru Violleta2022):

Asta e generatia viitoare a Romăniei?

| Violleta2022 a răspuns (pentru darrio2007):

Intr-adevar este de plans, cu asa generatie de copii.
Lipsa educatiei parintesti de acasa, lipsa cunostintelor de la scoala, ca nu mai invata nimeni, dezintersul sa invete orice...va duce tarisoara aia de rapa.

| Paracetamol0lol a răspuns:

Nici unul, eu zic să folosești un creion

| vmorghulis a răspuns:

Stiloul cu pix și stiloul cu peniță sunt două tipuri diferite de instrumente de scris care folosesc diferite mecanisme pentru a transfera cerneala pe hârtie.

Un stilou tip pix utilizează un vârf dur din oțel sau alte materiale, care se mișcă în sus și în jos pentru a permite fluxul de cerneală pe hârtie. În general, stilourile tip pix sunt mai ieftine și mai ușor de utilizat decât stilourile cu peniță, dar acestea pot avea o calitate inferioară a scrierii și pot fi mai puțin durabile.

Stilourile cu peniță utilizează o peniță flexibilă pentru a transfera cerneala pe hârtie. Acest tip de stilou oferă o experiență de scriere mai personalizată, deoarece scriitorii pot selecta diferite tipuri de penițe pentru a obține diferite grosimi de linii sau pentru a ajusta feedback-ul și rezistența peniței în timpul scrierii. Stilourile cu peniță pot fi mai costisitoare și mai dificil de utilizat, dar acestea oferă o calitate superioară a scrierii și pot fi mai durabile.

Nu există un stilou "mai bun" sau "mai rău" între cele două tipuri. Alegerea dintre un stilou tip pix sau un stilou cu peniță depinde în mare măsură de preferințele individuale ale scriitorului și de scopul pentru care va fi utilizat stiloul.