| Lauraaa16 a întrebat:

Cine m-ar putea ajuta sa gasesc istoricul firmei Stradivarius? Helpp!

Răspuns Câştigător
| RomulusMilea a răspuns:

Eu sunt de părere să alegi acea firmă pentru care ai reuşit să aduni cât mai multe informaţii, cât mai relevante:

- când a fost infiinţată, de unde a început, în ce ţară, în ce oraş;
- care a fost ideea "miraculoasă", genială pe care a avut-o patronul, datorită căreia a ajuns la succesul mondial actual;
- cum s-a extins reţeaua de magazie în ţara în care a debutat şi apoi din aproape în aproape în alte ţări;
- cum au făcut faţă concurenţei;
- care au fost vânzările de la an la an, sau creşterea vânzărilor de-a lungul timpului;
- care este segmentul de piaţă pe care îl acoperă, ce clienţi ţintă au (vârstă, preferinţe, etc.);
- cum apreciezi tu respectiva firmă, dacă ai în garderobă articole de îmbrăcăminte;
- care este percepţia pe care o ai tu despre succesul firmei în România.

Cred că ar fi o idee foarte bună să mergi la unul dintre magazinele firmei pentru care vrei să faci acel istoric şi să le ceri ajutorul, în sensul că vânzătoarele de acolo nu te vor putea ajuta direct, dar măcar se pot interesa, sau te pot îndruma către şeful/şefa de magazin, sau de regiune.

O altă idee este să cauţi pe internet site-ul firmei, să găseşti acolo o adresă de e-mail şi să le scrii pe acea adresă de e-mail care sunt informaţiile de care ai nevoie, sunt sigur că te vor ajuta, pentru că informaţiile de care ai tu nevoie sunt publice. Nu uita să te prezinţi, să menţionezi câţi ani ai, şi să precizezi în mesaj că ai nevoie de acele date pentru un referat la şcoală.

Mult succes!

7 răspunsuri:
| RomulusMilea a răspuns:

Nu cred că Stradivarius este o firmă. Sau, la ce te referi?

Detalii despre Stradivarius se găsesc la adresa de mai jos, în engleză:

http://en.wikipedia.org/wiki/Stradivarius

| Lauraaa16 explică (pentru RomulusMilea):

Ma refer la firma de haina Stradivarius.

| RomulusMilea a răspuns (pentru Lauraaa16):

Aaa, acum înţeleg. Cred că trebuia să fi precizat clar, chiar de la început că este vorba despre îmbrăcăminte, nu despre viori. Din păcate nu te pot ajuta cu istoria acestei firme. Caută pe Internet, imposibil să nu găseşti.

| Lauraaa16 explică (pentru RomulusMilea):

Am gasit dar din ce am vazut scrie ca Zara este patronul magazinelor Ș Stradivarius, Oysho, Pull & Bear... poti sa ma ajuti despre ce firma / brand, sa fac istoricul? si sa-mi dai un site. nu stiu o firma de haine sau ceva mai renumit nu neaparat roman. ceva intrenational..mersi

| Lauraaa16 explică (pentru RomulusMilea):

Merci...tu care firma crezi ca ar fi bine sa fac...da-mi o idee chiar nu am nici una de la care sa pornesc?

| RomulusMilea a răspuns (pentru Lauraaa16):

Nu am nicio preferinţă personală, se pare că preferi "Stradivarius", asta să fie.

| RomulusMilea a răspuns (pentru Lauraaa16):

Eu sunt de părere să alegi acea firmă pentru care ai reuşit să aduni cât mai multe informaţii, cât mai relevante:

- când a fost infiinţată, de unde a început, în ce ţară, în ce oraş;
- care a fost ideea "miraculoasă", genială pe care a avut-o patronul, datorită căreia a ajuns la succesul mondial actual;
- cum s-a extins reţeaua de magazie în ţara în care a debutat şi apoi din aproape în aproape în alte ţări;
- cum au făcut faţă concurenţei;
- care au fost vânzările de la an la an, sau creşterea vânzărilor de-a lungul timpului;
- care este segmentul de piaţă pe care îl acoperă, ce clienţi ţintă au (vârstă, preferinţe, etc.);
- cum apreciezi tu respectiva firmă, dacă ai în garderobă articole de îmbrăcăminte;
- care este percepţia pe care o ai tu despre succesul firmei în România.

Cred că ar fi o idee foarte bună să mergi la unul dintre magazinele firmei pentru care vrei să faci acel istoric şi să le ceri ajutorul, în sensul că vânzătoarele de acolo nu te vor putea ajuta direct, dar măcar se pot interesa, sau te pot îndruma către şeful/şefa de magazin, sau de regiune.

O altă idee este să cauţi pe internet site-ul firmei, să găseşti acolo o adresă de e-mail şi să le scrii pe acea adresă de e-mail care sunt informaţiile de care ai nevoie, sunt sigur că te vor ajuta, pentru că informaţiile de care ai tu nevoie sunt publice. Nu uita să te prezinţi, să menţionezi câţi ani ai, şi să precizezi în mesaj că ai nevoie de acele date pentru un referat la şcoală.

Mult succes!

| Malvina123 a răspuns:

Poti intra si pe facebook, pe pagina lor: http://www.facebook.com/stradivas