| MattteoAbz1111 a întrebat:

Buna dimineața TPU! Săptămâna trecută, Vineri mai exact am făcut o comanda pe Answear.ro, totul bine și frumos pana aici, ideea este ca o făcusem pe numărul bunicii de telefon iar telefonul ei are mici probleme (Se activează setări din telefon pur și simplu) iar setarea care s-a găsit sa se activeze in acel moment a fost cea de modul avion rolling on the floor Eu am descoperit problema abia la ora 17, iar la ora 12 curierul deja ma sunase happy, când am intrat pe AWB-ul celor de la FanCourier coletul a fost trimis la un sediul FanCourier din cel mai apropiat oraș de lângă comuna in care stau eu happy
Acum întrebarea mea este: Dacă ieri nu i-am răspuns curierului din cauza problemei menționate de mai sus, se pune ca și cum am refuzat comanda sau va mai încerca sa ma caute și azi pentru a-mi da coletul?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu stim exact cum procedeaza acest curier.
Posibil sa te mai caute si azi, posibil sa fii dus comanda la sediul lor si tu trebuie sa-i suni sa vezi unde-i pachetul.
Suna tu la FanCourier si afla.

| MattteoAbz1111 explică (pentru Violleta2022):

Voi încerca sĂ sun și la ei,

| Digikey a răspuns:

Vine si a doua zi.
Acum ai si numarul de telefon al curierului.

| Alverto a răspuns:

Nu ar fi mai simplu să îl suni pe curier de pe telefonul bunicii și să îi explici situația?
Și nu se pune ca refuzate, fiindcă refuzare era daca le spuneai direct prin telefon.
Și oricum va sta intr-un depozit 5 zile, daca nu te duci să îl ridici in 5 zile coletul va fi expediat înapoi

| MattteoAbz1111 explică (pentru Alverto):

L-am sunat ieri de 2 ori, și n-am primit niciun răspuns.

| dmz123 a răspuns:

In mod normal ar trebui sa te caute din nou pentru livrare dar asta depinde de fiecare curier. Poti verifica nr de awb sa vezi unde e coletul, daca ai numarul de telefon al curierului ia legatura cu el sau mai simplu, suna la site-ul de unde ai comandat sa rezolve ei situatia

| glasulfilologului a răspuns:

In mod normal ei sunt obligați sa reîncerce livrarea si a doua zi.
Dar exista si cazuri in care ei selectează "refuzare colet" si coletul o sa fie trimis înapoi către vânzător.
Cel mai bine este sa suni si sa restabilești pentru a fi sigur.
Sau in cazul in care iti e rușine, poti intra la ei pe site si sa vorbești cu ei prin e-mail dau mesaje(spre ex cei de la cargus au o opțiune de chat, online.)
Variante sunt, trebuie doar sa le găsești